Pro váš dobrý pocit


Denní informace pro zdravý život

https://pro-vas-dobry-pocit-dietolog.webnode.cz/
 
 
 
Co jíme a co ne?
Tak schválně, kolik ze 33 nejzdravějších potravin máte denně ve svém jidelníčku?
JABLKA, JAHODY, BORŮVKY, CITRONY, ČESNEK, POMERANČE, AVOKÁDO, BROKOLICE, ŠPENÁT, ČERVENÁ ŘEPA, ČOČKY, , ČOČKA ČERVENÁ, BULGUR, FAZOLE CIZRNA, QUINOA, POHANKA, JÁHLY, ŠPALDOVÁ MOUKA, ŽITNÁ MOUKA, VLAŠSKÉ OŘECHY, MANDLE, LNĚNÁ SEMÍNKA, SLUNEČNICOVÁ SEMÍNKA, OLIVOVÝ OLEJ, ŘEPKOVÝ OLEJ, VEJCE, JOGURT, ZAKYSANÉ MLÉČNÉ VÝROBKY, RYBY, VODA, KÁVA, HOŘKÁ ČOKOLÁDA.
Vaše Šá...
 
 
 
 
 

...syrový bílek, káva, cukr, dusitany a antibiotika jsou antivitamíny...v těle se chovají jako vitamíny, jsou jim i podobně, zaujmou jejich místo ale samozřejmě jsou neúčinné...

 

 

 

 

 

Nejnovější a nejsnazší...
Kdo by se v současné uspěchané době patlal s přípravou jídla přesně odváženého, vyváženého, navařeného, nakrabičkovaného?
 Tak přesně tohle slyším stále. A Asi to slyšeli i moudří, nebot nejnovějším trendem při redukci, musím přiznat, že to má své kouzlo, je tento:
Nahraďte měkké přílohy za tvrdé. Misto chleba knacke broad, místo housek knacke broad.
Místo knedlíků brambory, místo vařené zeleniny čerstvou, měkké ovoce - banány, hrozno...vyměňte za jablka, měkký sýr za tvrdý, sladké jogurty za netučné a nakyslé. Američanky to dotáhly, jak jinak, ad absurdum, co zmáčknou, nejí.
 
 
 
MŮŽU PROTEINOVÉ TYČKY PŘI REDUKCI?
Proteinové tyčky – bílkoviny, při redukci je třeba zvýšit příjem bílkovin, ale - jestliže jsi doma, nebo v zaměstnání, kde je lednice, je výhodnější (cenově i z nutričního hlediska) dát si na svačinu jogurt, tvaroh, kefírové mléko, ovoce nebo zeleninu s kouskem sýra apod. V některých situacích to však možné není, pokud nestíháš, vezmi tyčku, ale ne navíc, jako nadstavbu nad svačinu. nezabere příliš místa a nevyžaduje chlazení. Proteinové tyčinky při hubnutí pomáhají kompenzovat chuť na sladké. Díky tomu, že obsahují více bílkovin , nerozhoupají hladinu krevního cukru, na rozdíl od klasických sladkých tyčinek, které jsou energeticky velmi bohaté a po nichž můžeme snadno dostat hlad či chuť na další sladkosti.
Ani s konzumací proteinových tyčinek bychom to neměli přehánět. 2–3 tyčinky za týden bohatě stačí, volila bych je místo dopolední, či odpolední svačiny a pozor, vybírej si jen opravdu kvalitní, cena začíná na 30ti Kč za kus, s nízkou energetickou hodnotou – do 1600kJ/100g
Das gesunde plus (vyrobeno pro DM drogerii)
Pro–plex 28 % protein (All Stars fitness products, Německo)
High protein (Weider
 
 
Stesky
Často se setkávám se stesky klientů, že si nestihnou uvařit, že se nemají jak, kde najíst...Pravda při redukci je jaksi pravidelný příjem potravy nutný. Nebo že by ne?
Hledala jsem, jak pomoci a našla jsem. V posledních letech mají čeští vědci velmi dobré zkušenosti s diabetiky, respektive s cukrem, který lidem postiženým cukrovkou kolísá v závislosti na stravě.
Opustili zajetý systém 5ti - 6ti jídel denně a doporučili jíst 2-3x během dne. Tedy ne 6x málo, ale 2x hodně.Výsledky jsou překvapivé. Diabetici mají cukr pod kontrolou a navíc výrazně redukují, aniž pociťují hlad.
Dieta cukrovkářů je jedna z nejvyváženějších diet, nemáme tedy co ztratit.
Důležité však bylo složení stravy - velké množství vlákniny (30 až 40 g)=zelenina+strava založená na bílkovinách.
PS: Hledejte na netu, kde všude se schovávají bílkoviny, budete překvapeni. Vaše Šá... Dietolog po ruce.
 
 
 
 
Jé, vy jste rychlí, dobrá tak hned přidávám. Ano, pokud chci redukovat a nezničit se, to znamená redukovat tuk, zachovat ve stravě poměr sacharidů, bílkovin, tuků, minerálů a vitamínů, vyměním tzv. měkké pečivo za tvrdé. Tedy housky, rohlíky, chléb, byť v celozrnné formě, za varianty suchých chlebů.
 A vůbec je z glykemického hlediska známo, že měkké potraviny - převařené těstoviny, příliš měkká vařená zelenina, rozvařené brambory...znamenají průdký nárůst činnosti slinivky, rychlé vyhládnutí, uložení cukrů, opětovné jídlo. Jezte tvrdé. Vyměňte třeba rýži za pohanku, jáhly, quinou, čirok.
 
 
 
 
Jo jo. Základ starvy MIND - super. Problém je v množství. Když to budete přehánět, i s tou nejzdravější potravinou si neprospějete.
Osobně bych se do takové stravy pustila, ale vynechala bych určitě:
brambory, tučné sýry, pečivo bych nahradila variantou Knäckebrot, rýžové plátky...Nezapomínat na kysané mléčné výrobky a kysanou zeleninu, kdo může kysané zelí, moc si při redukci pomůže.
 
 
 
Způsob starvování MIND slibuje trvalý úspěch. 
Tak tedy: 
1. ke každému jídlu kopec zeleniny místo přílohy
2. minimálně 2x týdně ovoce, nejlépe bobulovité, či lesní
3. krst ořechů denně
4. každý druhý den luštěniny
5. celozrnné produkty jsou pravidlem
6. 2x v týdnu libové maso, 1x ryba
7. dvě deci červeného vína denně
 
 
 
Dnes čokoláda
...zlepšuje náladu, snižuje krevní tlak, pomáhá při hubnutí, chrání před mrtvicí, prodlužuje život, ale jen ta s vysokým obsahem kakaa  70% a více
Nevěříte? Dánští odborníci na výživu zjistili, že pokud si před jídlem dáte kvalitní hořkou čokoládu s vysokým podílem kakaa, sníží se vaše chuť na sladké a tučné pokrmy.

Němečtí vědci potvrdili, že čokoláda pomáhá při hubnutí. Účastníci studie dodržovali nízkosacharidovou dietu a ti z nich, kteří navíc denně snědli 42 gramů čokolády s 81 % kakaa, zhubli o 10 % více než skupina bez čokolády. 

Dovoluji si poznamenat, že kvalitní čokoláda užívaná jako lék, v malém množství denně, nikoho nezabije a navíc vás po zbytek dne nebude honit mlsná.

 

 

Ze včerejší debaty - Jiřinko, přidej ráno před jízdou na kole dva tři loky hořké černé kávy. Chová se jako spalovač.
 
A pokud si do kávy dáš recept našich slovenských kolegů:
Zmiešajte trištvrte šálky kokosového oleja, pol šálky medu, jednu čajovú lyžičku škorice, jednu čajovú lyžičku kakaa.
Směs se přidává k té ranní kávě a ještě připojuji, jak nám to celé milí Slováci vysvětlili. Šá...PS: Oprášíme slovenštinu:)
 
Kofeín: stimuluje metabolizmus, zvyšuje energiu, potláča únavu, pozitívne ovplyvňuje náladu. Obľúbený je medzi športovcami a to najmä preto, že zvyšuje výkon a výdaj energie a tiež pomáha telu siahnuť na zásoby tukov. Opakujeme, pri športovej aktivite. Vo všeobecnosti pomáha pri migrénach či poklese krvného tlaku. Netreba to s ním preháňať, pri zvýšenom množstve sme po ňom nervózni, trasú sa nám ruky.
 
Kokosový olej: je plný triglyceridov, bohatým a zdravým zdrojom tukov pre telo, má mnohé benefity aj pre pokožku, na ktoré by sme nemali zabúdať.
 
Med: je tiež prírodným zázrakom a určitým druhom prírodného liečiva, je zdrojom cukrov a skvelou náhradou za biely rafinovaný cukor. Jeho energetická hodnota je nižšia ako pri cukre, takže ak chcete schudnúť, pokojne si doprajte 3 čajové lyžičky denne.
 
Škorica: je známa pre svoje účinky ako spaľovač tukov. Istá štúdia vykonávaná vo výskumnom centre v Marylande v USA zistila, že škorica môže za zníženie hladiny cukru v krvi. Na toto zistenie nadväzoval iný výskum, kedy sa ľudom s cukrovkou druhého typu pridávali do stravy dve čajové lyžičky škorice. Ich hladina cukru sa klesla. Práve tento parameter je spojený s priberaním na váhe a obezitou.

 

 
 
Dnes první z nej potravin:
JABLKA
Úžasný zdroj vlákniny, vitamínu C a dalších oxidantů nás chrání před řadou nemocí. Podporuje pročištění organizmu, tři jablka denně zajistí čistá střeva. Jablka neloupejte, těsně pod slupkou je mnoho cenných látek. Pozor na konzumaci špatně omytých plodů, zvláště kolem stopky je mnoho látek, jež se za dobu dozrávání ovoce na stromě, zcela logicky právě v tomto místě, nashromáždí a které tělu příliš neprospívají.
 
 
 
 
Co jíme a co ne?
Tak schválně, kolik ze 33 nejzdravějších potravin máte denně ve svém jidelníčku?
JABLKA, JAHODY, BORŮVKY, CITRONY, ČESNEK, POMERANČE, AVOKÁDO, BROKOLICE, ŠPENÁT, ČERVENÁ ŘEPA, ČOČKY, , ČOČKA ČERVENÁ, BULGUR, FAZOLE CIZRNA, QUINOA, POHANKA, JÁHLY, ŠPALDOVÁ MOUKA, ŽITNÁ MOUKA, VLAŠSKÉ OŘECHY, MANDLE, LNĚNÁ SEMÍNKA, SLUNEČNICOVÁ SEMÍNKA, OLIVOVÝ OLEJ, ŘEPKOVÝ OLEJ, VEJCE, JOGURT, ZAKYSANÉ MLÉČNÉ VÝROBKY, RYBY, VODA, KÁVA, HOŘKÁ ČOKOLÁDA.
Vaše Šá...
 
 
 
 

DNES GLYKEMICKÝ INDEX...

Jedná se o využití glukózy z potravin. K čemu je to dobré vědět? Čím vyšší GI, tím rychleji tělo produkuje inzulín, tím dříve následuje vlčí hlad, tím dříve jdeme shánět něco na zub.
POTRAVINY DO 55GI - ZVEDAJÍ HLADINU GLYKÉMIE POMALU, VHODNÉ PRO NADVÁHU, DIABETIKY...
jablka, fazolky, brokolice, pohanka, čočka, tmavá rýže, zelí švestky...
STŘEDNÍ GI - OD 55 DO 69
bílá rýže, celozrnný chléb, sušenky s vlákninou, žitná mouka...
VYSOKÝ GI - 70 A VÍCE
bramborová kaše, hranolky, burizony, popcorn, světlé pečivo, med..
.

 

 

 

 
 
Minerály, co zpomalují stárnutí
1. SELEN
zpomaluje stárnutí
podporuje obranu organismu v oblasti nádorových onemocnění
je antioxidantem
uddržuje normální stav vlasů, nehtů
podporuje činnost štítné žlázy
Ale!!! v potravinách je ho žalostně málo, a tak se lehce může stát, že ho máme v těle nedostatek.
 Projevem je podrážděnost, únava.
Pozor však na předávkování. Nad 900mikrogramů denně se stává selen pro organismus toxickým. 
Kde selen najdeme? 
para ořechy - pro denní dávku stačí 3 kusy denně
vejce
celozrnné pečivo
brokolice
fazole
vnitřnosti
mořské plody
kuřecí maso
 
 
Jak na redukci u dětí - příklad vyváženého jídelníčku.
 
  • snídaně – 1 kus celozrnného pečiva, 10 g rostlinného tuku light, plátek eidamu 30 % t. v s., polotučný bílý jogurt s kousky čerstvého ovoce
  • svačina – 100 ml zakysaného mléčného nápoje
  • oběd – kuřecí přírodní řízek na houbách, poloviční porce rýže nebo těstovin, salát z čínského zelí
  • svačina – pomazánka z polotučného tvarohu s paprikou, jablko
  • večeře – zeleninový salát s tvrdým sýrem, olivovým olejem, 1 plátek křehkého chleba

Celkem 5270 kJ, bílkoviny 59 g, sacharidy 150 g, tuky 40 g, trojpoměr živin: 20 % bílkovin, 50 % sacharidů, 30 % tuků 

 

 
 
 
https://www.drhorejsova.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=69:tst&catid=46:strava-testy&Itemid=54
 
NAŠLA JSEM NA NETU TEST, PŘIŠEL MI MINIMÁLNĚ NEŠKODNÝ. ZKUSTE SI ZJISTIT, CO JSTE ZA TYP.
 
 
 
 
 
Určitě jste slyšeli o nové metodě hubnutí, jež vychází z tzv. METABOLICKÉHO TYPU ČLOVĚKA.
Jistě má své výsledky a příznivce. Na druhou stranu je to metoda poměrně drahá, rozbor krve provedou přímo v Německu a pak sestaví super jídelníček. Takže kdo má nějaký ten tisíc nazbyt...my ostatní se pokusíme odhalit svůj metabolický typ odhadem.
 

Typ sacharidový


Tloustnete hlavě kolem pasu a břicha. Nadledvinky řídí a ovlivňují v těle hladinu kortizonu, který se vyplavuje především se zvýšeným stresem. To znamená, že hůře spíte, a kvůli stresu i přibíráte (krom toho, že působíte na okolí nervózním dojmem). Neplatí na vás drastické diety ani brutální tréninky, vy potřebujete ze všeho nejdřív klid a kvalitní spánek, během něhož nastupují důležité hormony, které řídí metabolismus (i tloustnutí). Pokud se vám spánku nedostává, nemůžete se ručičkám na váze divit.

 

Co s tím? Fyzické aktivity volte takové, které vás unaví a zároveň při nich zrelaxujete i mysl. Ideální je jóga, tanec, či plavání. V jídelníčku byste měli přirozeně omezit kofein, thein i zelené čaje a další energické nápoje. Vaším úhlavním nepřítelem jsou cukry! Sacharidy jezte ve větší míře, ale použije ty tělu prospěšné, tedy s vysokým obsahem vlákniny. Vynechat byste měli také produkty z bílé mouky.

 

Typ smíšený


Tloustnete i hubnete rovnoměrně všude. Štítnou žlázu může rozhodit zvýšená hladina estrogenu – to je důvod, proč většina žen po dětech ztloustne. Estrogen zpomaluje činost štítné žlázy, tím pádem i metabolismu. Jak to vše zvládnout? Zvyšte v jídelníčku bílkoviny (rostlinné i živočišné). Omezte typické přílohy, jako je bílé pečivo, brambory, a další produkty z bílé mouky. Máte tendenci je jíst ve větší míře pro dobytí energie, ale rafinovaná bílá mouka vaše spalování brzdí.

Typ Venuše

 

Máte tendenci k vypoulenějšímu bříšku, mastnější pokožce a širším bokům. Pozor si musíte začít dávat po dětech, kdy se snadno z tohoto typu přejde na typ předchozí (opět za to může vyšší hladina estrogenu, která může váš metabolismus pěkně rozladit).


Abyste předešla komplikacím, omezte ve své jídelníčku především sůl. Ta zadržuje v těle vodu a zvlášť během menstruace můžete nepříjemně otékat. Jezte více hydratujících přírodních potravin (citrusy, melouny, okurku, cuketu, atd.) a lehké zeleninové polévky. Pitný režim ani netřeba zmiňovat, litr a půl čisté vody by mělo být vaše denní minimum.

 

 
 
 
 
Kraťasy, minisukně, plavky...
...opět nastoupí letní dny a my se oblékneme lehoulince, pokud možno co nejméně. Ale odhalíme i to, co bychom my ženy nejraději schovaly. Ano mluvím o celulitidě. 
Pokud chcete zhubnout, tak ze 70% vás k úspěchu přivede úprava íjdelníčku. Chceme-li se zbavit pomerančové kůže, potrava nám pomůže z 50% a to je pozitivní zpráva. Pokud jste zastánkyní pitného režimu - 0, 5l/15kg váhy denně, tak pravděpodobnost úspěšného boje s ďolíčky stoupne na 60%. 
Tak tedy - voda, voda, voda, listová zelenina, chia semínka, celozrnné produkty, česnek, chilli, pepř, občas banán, citrusy, melouny, okurky, avokádo, losos, ořechy. 
Pozor na množství soli!!!
 
 

Jarní únava a jak z ní ven?

Rad je nespočet, na každého platí něco jiného. Mně pomáhá přísun vitamínů... 20x více vitamínů, než běžná zelenina mají čerstvé klíčky. Můžete si je připravit doma sami, pokud Vás však pěstování nebyví, zakupte klíčky v dobře zásobených supermarketech. Při domácím pěstování pozor na plísně

 

Pokud chcete skutečně hubnout, nepomůže vám prakticky nic, než

- rozhodnutí v hlavě

- redukce příjmu potravy

- správný pitný režim

- vhodná pohybová aktivita 

+ vám může pomoci těchto sedm potravin

Chilli – díky štiplavým látkám kapsaicinu, budou Vaše tuky mizet rychleji.  Dejte pozor, mírně zvyšuje krevní tlak. Látku kapsaicin najdete také v níže uvedené potravině v zázvoru. Kromě dobrého trávení, budete mít i čistší cévy, zdravější dýchací cesty a lepší náladu

 

2.Grepfruit – minimum kalorií a vyšší podíl vitamínu C je tou správnou volbou při hubnutí, pokud nemiluješ pálivé.  Díky grapefruitu budete mít rychlejší trávení, pročištěné močové cesty, budete dobře odvodněný a také eliminujete záněty v těle.

 

3.Káva – hlavně bez cukru, bez mléka, kofein je urychlovačem trávení, srdečně-cévního systému a rozpalování tukových zásob. 

 

4.Kurkuma – podpoří Vám hubnutí, kardiovaskulární systém, vylučování, trávení, pravidelnou stolici, krvetvorbu, pročistí Váš organismus.5.Zázvor – zázvor také obsahuje cennou látku kapsaicin a gingerol, která svou štiplavostí vypudí vše špatné z o těla a navíc pomůže spálit i tuk

 

6.Kysané zelí – kyselé zelí je hubnoucí a zároveň i zdravotní „pomůcka“

7.Bylinkový zelený čaj – kvalitní zelený čaj (bez cukru) je opravdu detoxikační bombou, která Vám podpoří očistu organismu a navíc minimum kofeinu začne lépe spalovat Váš tuk. Během hubnutí je ideální vypít 2 – 3 šálky zeleného čaje bez cukru a nezapomeňte na vodu…

 

 
 
 

A DALŠÍ JÍDELNÍČEK PRO INSPIRACI

Snídaně – omeleta ze dvou větších vajíček, 2 rajčata a 25 gramů pečiva
Svačina – 1 jablko
Oběd – Zeleninový salát s tofu (celkem 550 gramů)
Svačina – 1 ovocný jogurt, ovesné vločky
Večeře – tuňák se zeleninou(mix)

2. den – Jídelníček na hubnutí zdarma

Snídaně – Müsli s jogurtem
Svačina – 1 střední banán
Oběd – 100 gramů kuřecího masa, obloha a ½ porce rýže
Svačina – 2 rajčata a kousek (20g) nízkotučného sýra
Večeře – zeleninová polévka se sýrem

3. den– Jídelníček na hubnutí zdarma

Snídaně – Tvaroh s příchutí, 2 ks knäckebrot
Svačina – 1 pomeranč a pár mandlí
Oběd – grilovaný losos a ½ porce brambor
Svačina – 100 gramů krůtí šunky, 1 rajče, kousek salátu
Večeře – Zeleninový salát 350 g: rajčata, paprika, okurky, bílé fazole z konzervy 50g

4. den– Jídelníček na hubnutí zdarma

Snídaně – Ovesné vločky s nakrájeným ovocem
Svačina – ¼ ananasu
Oběd – 100 gramů hovězího steaku, 200 gramů zeleniny, 1 brambora
Svačina – Cottage cheese a 2 ks knäckebrot
Večeře – 2 vajíčka se zeleninou

5. den– Jídelníček na hubnutí zdarma

Snídaně – 100 gramů ryb (kromě v oleji), 1 ks tmavého pečiva, 1 rajče, 2 ředkvičky
Svačina – 1 grapefruit
Oběd – Těstovinový salát se zeleninou a kousky kuřecího masa (300 gramů)
Svačina – 1 okurka, 2 rajčata a 1 kousek knäckebrot s rostlinnou pomazánkou
Večeře – 1 ochucený tvaroh

 
 

Dietní jídelníček na hubnutí na týden

Jídelníček na hubnutí – 1.den
• Snídaně – 1 plátek celozrnného chleba, 25 gramů šunky, 1 rajče a ½ papriky
• Svačina – nízkotučný jogurt a 20 gramů ovesných vloček
• Oběd – krůtí prsa 100g, 1 brambora, zeleninový salát
• Svačina – tuňákový salát (tuňák a zelenina)
• Večeře – sójové maso, loupaná rýže a čínské zelí

Jídelníček na hubnutí – 2.den
• Snídaně – acidofilním a otruby
• Svačina – 2 menší jablka
• Oběd – kuřecí prsa s fazolkami
• Svačina – odtučněný tvaroh nízkotučný a ochucený
• Večeře – Pohanka se zeleninou a tofu

Jídelníček na hubnutí – 3.den
• Snídaně – 2 knäckebrotu, tuňák ve vlastní šťávě
• Svačina – 2 pomeranče
• Oběd – Zeleninový salát s kuřecím masem a sušeným eidamem
• Svačina – proteinová tyčinka
• Večeře – mozzarella, 2 rajčata, salátový list

Jídelníček na hubnutí – 4. Den
• Snídaně – nízkotučný jogurt a 30 gramů slunečnicových semínek
• Svačina – 1 knäckebrot, krůtí šunka, jarní cibulka
• Oběd – sójový prívarok, brambora, vajíčko
• Svačina – 50 gramů ořechů
• Večeře – pečená ryba, brambora

Jídelníček na hubnutí – 5.den
• Snídaně – 1 celozrnný rohlík, 2 vajíčka, salátová okurka
• Svačina – 2 kiwi
• Oběd – libové hovězí, pohanka, zeleninová obloha
• Svačina – nízkotučný tvaroh, sezamová semínka
• Večeře – zeleninový salát, kuřecí prsa 100 g

Jídelníček na hubnutí – 6.den
• Snídaně – jogurt, musli
• Svačina – ¼ ananasu
• Oběd – šopský salát (rajčata, paprika, okurka, cibulka, řecký sýr)
• Svačina – 50 gramů šunky, vajíčko, zelenina
• Večeře – slepičí vývar (hodně zeleniny, celozrnné těstoviny, kousky kuřecího masa)

Jídelníček na hubnutí – 7.den
• Snídaně – 1 plátek celozrnného chleba, omeleta ze dvou vajíček, zelenina
• Svačina – 300 gramů hroznů
• Oběd – dle chuti
• Svačina – nízkotučný tvaroh, slunečnicová semínka
• Večeře – 2 knäckebrotu, grilované libové maso, zelenina

 

 

 

Potraviny po kterých se tloustne a my si myslíme, že jsou dietní.
1. Ovocné koktejly- množství cukru.

2. Nízkotučné jogurty- Nízkotučné jogurty často obsahují spoustu škrobu a cukru. Lépe uděláte, když si koupíte poctivý bílý jogurt.

3. Bezlepkové potraviny-Spousta lidí žije v přesvědčení, že bezlepkové potraviny jsou automaticky lepší a zdravější než běžné jídlo. To je ovšem pravda jen částečně. Proto si při nákupu důkladně prostudujte etiketu, abyste si domu neodnesli energetickou bombu

4. Oříšky-Hodně zrádné jsou i různé druhy oříšků. Jsou dobré a zdravé, ale také velmi vydatné. "Jedna porce oříšků by jich měla obsahovat maximálně šest kusů. Ideální jsou vlašáky, obsahují totiž hodně Omega 3 kyselin," doporučuje Wilkinsonová.

5. Energetické tyčinky. energii tělu dodají díky tomu, že jsou nacpané cukry.

6. Polévky- krémové nebo kupované hotové v pytlících a plechovkách jsou často přesolené a zároveň plné sacharidů.

7. Sushi- zasytí jen nakrátko a brzy Vás zažene zpět k lednici

8. Sušené ovoce- obsahuje pětkrát až osmkrát víc kalorií a cukru než srovnatelné množství čerstvých plodů.

9. Tofu-Tofu, pokud kostičky tofu osmažíte na oleji, lehoučká substance do sebe natáhne závratné množství tuku a je po dietě.

 

 

 

 

Pokud chcete redukovat a zároveň si dopřát ovocné smoothie, vyberte si ovoce s nízkým obsahem fruktózy. Švestky, avokádo, meruňky, citrony...Taky Vás to nezabije a nezničí všechny redukční snahy.
Důvodů, proč nevyřazovat ovoce je hned několik. Především jde o vitamíny a minerály z přirozených zdrojů, které jsou lépe vstřebatelné. Velkým plusem je přítomnost fytochemikálií, které jejich účinky znásobují. Pomáhají dostávat do těla potřebnou vlákninu. Sacharidy přijaté v ovoci jsou méně rizikové, než z výrobků obsahující fruktózový sirup. Dvě porce denně dodané ráno, před aktivitou a po tréninku neuškodí. Naopak dokáží pomoci.
 
 
 
 
Smoothie, populární a zdravé? 
Opravdu, na jednu stranu napěchované vitamíny, na straně druhé sklenice plná sacharidů, z nichž nejvíce zastoupená je fruktóza.
Nachází se v ovoci a jedná se o jednoduchý sacharid s vyšší sladivostí než běžný cukr. Různé druhy ovoce obsahují odlišné množství a v rozdílném poměru s glukózou. Ovoce konzumuje téměř každý a v rozumném množství podávané v příhodný čas je velmi prospěšné svým jedinečným složením jak přísunem energie, tak i vitamínů, minerálů a fytochemikálií.
Problém nastává, když začne být fruktózy příliš.Při vyšším příjmu, který navíc převyšuje výdej, se fruktóza může změnit na tuk. Ke stejnému stavu může dojít i v případě špatného rozložení a načasování při příjmu stravy.
Fruktóza neumí spustit proces, jenž signalizuje pocit nasycení. To může vést k přejídání a fruktóza má tendenci místo přeměny na glykogen ukládat se do tukových zásob, zvláště pak v případě, že je momentálně k dispozici velké množství energie.
 
 
CO TUKY?

Bez správných tuků se tělo neobejde. 
olej z řepky, slunečnicový, olivový, konopný - chrání strukturu buněčné membrány
rybí tuk . snižuje cholesterol, prevece srdečních onemocnění
oleje obsažené ve lněném semínku, vlašských ořeších, mandlích, lososu, tuňáku - působí protizánětlivě, antiarytmicky, antitromboticky
Králem mezi tuky je lněný olej, má všechna zdravotní plus, ALE špatně se skladuje, rychle se kazí. Hned za ním je olej KOKOSOVÝ. 
Ten je mým favoritem, působí proti vzniku diabetu, proti stárnutí, proti rakovině prsu a tlustého střeva, podporuje hubnutí, zlepšuje kardiovaskulární systém.

ČEHO SE VYVAROVAT. Nezapomínejme, že tuky jsou nejvydatnějším zdrojem energie v potravě, ve velkém množství působí mnoho zdravotních problémů, NE - přepalovné tuky, pozor na ztužený tuk, mléčné tuky - zákusky...náhražky čokolády...

 

 
 
Aktivní uhlí.
Věděli jste, že tento léty prověřený léčebný prostředek na průjmy, který máte nejspíš v lékarničce, má ještě další super účinky?
Zjistilo se, že střídmé užívání aktivníhio uhlí pročišťuje střeva, pokryje sliznici trávicího ústrojí a chrání ji proti negativním vlivům potravy. Navíc detoxikuje, má silnou absorbční vlastnost a tak na sebe naváže, lépe nasaje do sebe i těžké kovy a další nežádoucí látky v organismu. 
Takovouto detoxikační kúru doporučuje řada odborníků, nezapomínají ale zdůraznit: KOMBINACE AKTIVNÍHO UHLÍ A BĚŽNÉ STRAVY ZPŮSOBÍ ZÁCPU. POKUD CHCETE DETOX AKTIVNÉM UHLÍM ABSOLVOVAT, TAK S CELKOVOU OČISTOU - KOMPLEXNÍ PŮST, NEBO PROSTŘEDNICTVÍM OVOCNÝCH A ZELENINOVÝCH ŠŤÁV.
Pravidelně lze aktivní uhlí užívat i v rámci prevence. Snižuje cholesterol, zabraňuje virózám, prodlužuje život, ale  ALE: maximálně 3x2 tablety denně.(Zácpa totiž organismus zatěžuje mnohem více, než si člověk uvědomuje)
 
 
 
Nechcete chodit do posilovny, abyste s jarem získali fyzičku? Skákejte přes švihadlo, 15 minut denně a jste v pohodě. Zdá se vám to málo? Inu přidejte pět sviků, OPAKUJEME 45X.
1. stojíš na levé noze, pravou s podřepen zanož co nejvíc za levou nohu, vypadá to jako pohyb při rychlobruslení, pomáhej si rukama, zahraj si na Sáblíkovou.
2. normál kliky(pánové 4x15, dívky 4x8)
3. dřepy, ale ruce spojené za hlavou a dřep tak, aby stehna byla v rovině s podlahou, plosky nohou na zemi. Níž ten zadek nedávej.
4. leh na zádech jedna noha šikmo přes druhou pokrčenou, ruce za hlavou a zvedáš hlavu a trup, prostě cvik na šikmé břišní svaly.
5. Lehni si na břicho, nohy jsou u sebe, ruce ohnuté v loktech. Zvedej hrudník z podlahy.
Kdybyste přeci jen našli cestu do posilovny, super na fyzičku jsou vesla.
 
 
 

DNES GLYKEMICKÝ INDEX...

Jedná se o využití glukózy z potravin. K čemu je to dobré vědět? Čím vyšší GI, tím rychleji tělo produkuje inzulín, tím dříve následuje vlčí hlad, tím dříve jdeme shánět něco na zub.
POTRAVINY DO 55GI - ZVEDAJÍ HLADINU GLYKÉMIE POMALU, VHODNÉ PRO NADVÁHU, DIABETIKY...
jablka, fazolky, brokolice, pohanka, čočka, tmavá rýže, zelí švestky...
STŘEDNÍ GI - OD 55 DO 69
bílá rýže, celozrnný chléb, sušenky s vlákninou, žitná mouka...
VYSOKÝ GI - 70 A VÍCE
bramborová kaše, hranolky, burizony, popcorn, světlé pečivo, med...

 

 

 

...syrový bílek, káva, cukr, dusitany a antibiotika - antivitamíny...v těle se chovají jako vitamíny, jsou jim i podobně, zaujmou jejich místo ale samozřejmě jsou neúčinné...

 

Jak na zdravé jaro.
 
Únava je pravidelným jarním jevem. Jak to udělat, abychom jí podléhali co nejméně?
1. Pravidelná strava, o které si řekněte, že je tzv. LEHKÁ.
2. Strava plná zeleniny a ovoce, to je mnoho vlákniny. Vláknina je super na pročištění střev. Jak víme, střeva, zvláště střevo tlusté, jsou centrem imunitního systému. Platí tedy: čisté střevo = zdravý jedinec... ale má to jedno ALE. Mnoho vlákniny někdy způsobuje trávicí potíže, zácpu. Často stačí doladit pitný režim.
3. Na zeleninu, do salátků přidat lžíci olivového oleje, abychom mohli využít vitamíny, co jsou rozpustné POUZE V TUCÍCH.
Jsou to A- D- E- K- (dobře se to pamatuje, stačí si na začátek přidat písmenko Z.)
4. Pitný režim, voda 1/2litru na 15kg váhy.. Zvolit vhodné čajové bylinné směsi, nebo čaj zelený
5. Pravidelný pohyb.Nemusíte hned do posilovny, pro začátek se jděte projít.
6. Vnímat první sluneční paprsky a pokud to počasí dovolí, nechat se každý den hýčkat slunečními paprsky alespoň na chvíli, neboť pouze tak získáme do organismu dostatečné množství vitamínu D.
 
 
 
Co ještě, proboha, nesmíme?
 
Tak, když chceme skutečně zhubnout, nesmíme v prvé řadě HLADOVĚT!!!
Pro tělo je to signál k poplachu.
Pro skutečně efektivní hubnutí bez pocitu hladu je nutné sestavit si jídelníček, obsahující nutné živiny.
Musíte v něm dodržovat trojpoměr makroživin, tedy bílkovin, tuků, cukrů.
 
Jaké jsou nejvhodnější poměry složek bílkovin, tuků a sacharidů?
 
Vyjadřuje je následující vzorec B:T:S 10-15% : 25-30% : 50-60%. Nejběžněji se hodnoty uvádějí v tomto poměru 15:30:55, samozřejmě v % denní dávky potravy. Počítat to sami nemusíte, na to máte poradce. Vaše Šá...
 
 
 
A opět jedna nemilá zpráva...
 
Nedávno proběhla médii zpráva, že maso a masné výrobky mají přímou souvislost s rakovinou, tedy konkrétně s rakovinou tlustého střeva. Kdo má trochu povědomí o procesu trávení v lidském těle, asi dá informaci zapravdu. Novinkou je další tvrení, že rakovinu způsobuje i cukr. Respektive jednoduchý cukr, zvláště fruktóza. Divíte se?

 

Fruktóza zvyšuje syntézu tuků, které se ve zvýšené míře usazují v cévních stěnách. Stojí tak v pozadí cévních chorob i ischemické choroby srdeční. Zvyšuje také množství tzv. viscerálního tuku. Tuky z fruktózy se ukládají v játrech, vedou k jejich poškození.

 Fruktóza působí na hormony leptin a grelin, které stimulují centra sytosti. Fruktóza méně než glukóza navozuje pocit sytosti, takže máme větší pocit hladu. Toho využívají například ve Fast foodech, proč myslíte, že  tam toho tolik sníte?

 
 
 
GLYKEMICKÝ INDEX

    Sníme-li potravinu, která má vysoký glykemický index, velice brzy po jídle dostáváme hlad, chuť na sladké. Zobecníme-li, valná většina potravin s vysokým glykemickým indexem přispívá k tvorbě tělesného tuku.

    Bohužel ale nejde říct na 100%, že potraviny s nízkým indexem nám zaručí hubnutí. Glykemický index je prostě jedna z hodnot, kterou má cenu u potravy sledovat. Kupříkladu celozrnné pečivo, těstoviny, brambory, rýže, mléčné výrobky, musli všeho druhu, ale i ovoce při spalování tuků do jídelníčku nepatří.

.

 
Co je a co není dobré.
Odpovědna - po dlouhé době.
1. Proč nehubnu, když běhám
Běh je dobrá aerobní fyzická zátěž, tedy pokud běháte tak,že se v této intenzitě nezadýcháváte, dodáváte organizmu dostatečné množství kyslíku. Prokazatelně tak dochází ke zlepšení funkce srdce, oběhového systému, dýchání, zlepšení funkčního stavu kostí, podpory imunitního systému a v neposlední řadě i ke zlepšení sexuálních funkcí, k psychické relaxaci a zvýšení mentální výkonnosti.
Proč tedy řada lidí nehubne?
1. stejná inenzita, přidejte rychlost, délku trasy, změňte terén
2. chybí silový trénink, jednak rozhýbá metabolismus a jednak posílí jádro těla(bosu, činky, ale i prosté kliky, dřepy, výskoky)
3. mnoho sacharidů, pečivo, sladkosti, sladké pití, ovoce
4. stres
5. málo spánku
 
Opět po roce Vánoce a novoroční předsevzetí

1. Předsevzetí: Budu cvičit.
Cvičení je nedílnou součástí redukčního režimu. Nicméně ne každá pohybová aktivita je při redukci vhodná.
Tajemství účinného cvičení (cviků) na hubnutí spočívá ve vytrvalostní aktivitě s kombinací menší složky výbušných cviků. Máte 3-4 krát v týdnu čas alespoň 45 minut na pohyb? Výborně! Optimální kombinace na hubnutí je běhání, rychlá chůze, stacionární kolo – kondiční cviky, doplněné o cílené cviky – cviky na břicho, hýždě, boky.
 
 
 
2. Předsevzetí:"Zhubnu"
Tak to si musíte uvědomit, zda zhubnout skutečně chcete. Buď budete mluvit, nebo jednat. Uvědomte si, že hubnutí je proces. Omezíte-li jen jídlo, ztratíte nějaké to kilo, ale ze svaloviny. Po ukončení diety se ztracená svalová hmota nahradí tukem a budete vypadat ještě hůř, než před hubnutím. Jenomže hubnoucí člověk svaly potřebuje, neboť platí - málo svalové hmoty - pomalý metabolismus. Upravte jídelníček, přidejte vhodný pohybový režim, vypracujte si plán na hubnutí a vydržte.To je správný postup.
Pokud si nevíte rady, je zde Váš Dietolog po ruce...
 
 
 
3. Předsevzetí v novém roce, co třeba:"Správně jíst i nepopulární svačiny." 
Naprostá většina dospělých ve snaze méně jíst, nebo z nedostatku času...vynechává svačiny, tedy malá jidla mezi hlavními. Přitom je známou pravdou, že jen pravidelný přísun potravy ve správných dávkách během dne zaručuje redukci, či stabilní váhu. Jak na to?
To se vezmou komplexní sacharidy, bílkoviny, tuky, vláknina, vitamíny a minerály a je vystaráno. A KONKRÉTNĚ?
Celozrnné, nejlépe žitné, alespoň vícezrnné pečivo. Tuky ve formě másla, nebo margarínu.(Stále nelze jednoznačně říct, co je lepší.) Snad zvolit lučinu, žervé...Určitě ne tavený sýr!
Za bílkoviny plátek tvrdého sýra, jindy šunku, 1x týdně i vejce. Ovoce.
TO DOPOLEDNE
Jogurty, tvarohy, acidofilní výrobky(nikoli nízkotučné, upřednostňujte české výrobce). Zelenina, v zimě lepší i ze supermarketu, než žádná.
TO ODPOLEDNE
Zdravý pitný režim. Voda, slabé čaje.
 
 
Dotaz na škodlivost palmového oleje, aneb není palmový jako palmový, nebo kokosový.
Palmový olej je forma jedlého rostlinného oleje získaného z oplodí palem, nikoli ze semen. Ze semen se připravuje tzv. palmojádrový olej, který má jiné složení. Palmový olej z palmy olejné  patří k nejběžnějším rostlinným olejům.

Palmový olej obsahuje velké množství vitamínu E, přírodních karotenů a nasycených mastných kyselin, které jsou podle některých autorů spojovány se vznikem aterosklerózy. Množství těchto kyselin je dokonce vyšší než ve vepřovém sádle.  Přispívá tak ke tvorbě cholesterolu v krvi. Hlavní složkou je kyselina laurová a kyselina palmitová. Palmový olej snáší vysoké teploty, nepřepaluje se a zachovává si své nutriční hodnoty, takže se v kuchyni užívá především na smažení. Obsažené karoteny mu dávají zlatavou barvu, kterou předává i připravovaným pokrmům. Výhodou je fakt, že tento olej pomalu oxiduje (vyšší trvanlivost v potravinách). Používá se jak při přípravě pokrmů (fritování a pečení), tak jako důležitá složka při výrobě biopaliva.

Tento olej může být obsažen ve směsných stolních olejích, margarínech, slaných i sladkých sušenkách, tatrankách, müsli tyčinkách, tureckém medučokoládě, nugetě, nutelle, instantních polévkách, bramborových lupínkách a v mnohých dalších potravinách. Přidává se ale i do mýdel či kosmetiky.

 

 

Noční můrou rodičů je každodenní příprava svačinek do školy. Přitom příprava sama je finální práce, důežitý je předchozí nákup potravin. Pokud dítě snídá, což je optimální z mnoha dietetických i pracovně-hygienických důvodů, bude svačina druhým denním jídlem. V tomto případě není nezbytné, aby obsahovala výrobky z mouky. Zaměřte se na ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, kvalitní muslli bez zbytečného cukru, případně opravdu zdravé sušenky. Ne ty, co propagují řetězce a jsou plné palmového tuku a dalších hrůz.

Pokud dítě doma nesnídá, z hlediska hygieny práce, studia, mu tím připravujete docela krušné chvilky zvláště na začátku vyučování. Nesoustředěnost, roztěkanost, neschopnost ponořit se do práce. Proč? Laicky řečeno: mozek jede na sacharidy, je to jeho zdroj aktivity. Sacharidy by tedy měly být součástí svačiny nesnídajícího dítěte. Tak tedy celozrnné pečivo, lehké žervé, pomázánka na bázi tvarohu, nejrychlejší variantou je sýr Kiri. Lučina. 

Přidat jablko, hrušku, případně mrkev, okurku. jindy chléb s pomazánkovým máslem, šunka, variantou je  plátek sýra. Občas doma upečený koláč, jogurt s celozrnným pečivem. Vyvarujte se tavených sýrů.

Čeho se ještě vyvarovat? Určitě toho, aby si vaše dítě kupovalo svačiny samo. Skončí totiž na coca cole a brambůrkách, případně energetickém nápoji.

Po takové energetické bombě by mělo děcko běhat hodiny venku a ne sedět ve škole, kde se má soustředit, výsledky jsou pak tristní.

 

 

 

A znovu, co všichni dobře známe:
- 4-5 denních dávek jídla
- nejméně 5 porcí ovoce a zeleniny denně
- nezavrhujte tuky, olivový olej na zelenině vypadá dost dobře a navíc Vám zaručí, že vitamíny a vše cenné ze zeleniny Vaše tělo skutečně využije
- na smažení řepkový, je optimální vzhledem k obsahu mastných kyselin, tedy pokud opravdu nezainvestujete do svého zdraví a nepřejdete na kokosový, KOKOSOVÝ OLEJ JE Z DIETOLOGICKÉHO HLEDISKA VE VŠECH SMĚRECH NEJLEPŠÍ.
- pijte vodu - 0,5l na 15kg váhy denně
- pohybujte se
 
 
 
Zítra začíná školní rok. Každý začátek, mezník, předěl můžeme využít k zahájení změn ve svém životě. Můžete zkrátit vlasy, opustit přítele, přítelkyni, začít se učit španělsky, chodit do fitka, běhat se psem, cupitat na procházky, tančit, boxovat, nebo jenom zdravě jíst. Vaše Šá...
 
 
 
Pořídit si dietního poradce bývá dost drahé. Víte, že chcete-li se vrhnout na redukci a Vaše tělesná hmotnost přesáhne BMI 30, máte nárok na pomoc a finanční podporu od lékaře. Tedy respektive zdravotní pojišťovny. Zeptejte se.
Pro jistotu, co je BMI:
Index tělesné hmotnosti, obvykle označovaný zkratkou BMI (z anglického body mass index) je číslo používané jako indikátor podváhy, normální tělesné hmotnosti, nadváhy a obezity, umožňující statistické porovnávání tělesné hmotnosti lidí s různou výškou. Index se spočítá vydělením hmotnosti daného člověka druhou mocninou jeho výšky:
 
https://www.plusprovas.cz/bmi-kalkulacka?utm_source=adwords&utm_medium=cpc&utm_content=text&utm_campaign=plus_pro_vas_P15NSTC1001I_P15NSTC1001I
Vaše Šá...
 
 
 
Je teplo, všichni líně přežívají, i náš metabolismus dostává zabrat. Zkusíme něco netradičního: ČEKANKU.
Čekanka se na jídelních stolech v Česku objevuje velmi zřídka, přitom je to zelenina zdravá a když je dobře připravena, i velmi chutná. Skvěle se hodí do jídelníčku, působí totiž detoxikačně a zlepšuje chod metabolismu. Vaše Šá...
 
Roman Paulus a jeho salát - Budete potřebovat: * 2 hlávky čekanky * 2 hrušky * 10 dkg gorgonzoly (nebo jiného výraznějšího sýra s modrou plísní) * asi 5 dkg vlašských ořechů * ořechový olej * ocet (jablečný, vinný) * med * sůl, pepř
postup:
Lístky čekanky natrháme na větší kusy, hrušky nakrájíme na kostičky, sýr rozkrájíme, nebo rozdrolíme na malé kousky. V misce si smícháme ocet s ořechovým olejem a medem, ochutíme solí a pepřem. V salátové míse promícháme natrhanou čekanku s polovinou dresinku a vmícháme kostičky hrušek a sýra. Ořechy nasekáme nahrubo a salát jimi posypeme. Na závěr zakapeme zbytkem dresinku.
 
 
 
Ukázka letního jídelníčku. Energetický příjem je 6200kJ/1460kcal a přitom může, takto se stravující klient, i do restaurace s přáteli, aniž by dělal"vlny".
SNÍDANĚ:pohankové vločky-30, sójový jogurt-150, mandle-10, rozinky-10, bílý čaj
SVAČINA:smoothie-banán-100, jahody-80, rýžový nápoj-200ml
OBĚD:drůbeží burger+celozrnná bulka
SVAČINA:zeleninový salát-200, cottace-80, graham. plátek-14, 
VEČEŘE:pečený losos-150, hlávkový salát, okurka-150, jogurtová zálivka-75, brambory ve slupce-150, 
2. VEČEŘE:ananas-150,(pokud není uvedeno jinak, je množství potravin v gramech)
Vaše Šá...
 
 
 
Včera jsem si přečetla, že jen 12% Čechů označuje svůj jídelníček za zdravý. Co to znamená zdravý, to tam nebylo. Že to víte? Je snad zdravé jíst měsíce stejnou stravu, bez možnosti normálně si zajít do restaurace a když vidíte bramboru, utíkáte pryč? Je zdravý jídelníček založený na bůh ví jakém chemickém prášku, co se v mléce změní na jídlo? Je zdravý jídelníček, kde si v létě odpíráte ovoce, protože obsahuje cukry, případně každě jídlo zajíte grepem, aby... 
88% Čechů se stravuje špatně. To je, panečku, informace!!! Nechceme s tím něco udělat? 
Vaše Šá...
 
 
 
Polovina prázdnin je za námi a tak je potřeba zkontrolovat, jak si vedou redukující. VĚTŠINA LIDÍ SE DOMNÍVÁ, ŽE LETNÍ OBDOBÍ NAHRÁVÁ HUBNOUCÍM, ALE OPAK JE PRAVDOU. Občasné drinky, grilovačky, zmrzlinky, zvýšené množství sladkého ovoce, to je útok na těžce shozená kila. Co s tím? Jak si užít volno, neprudit přátele, nevyčítat si každé sousto? Tak tedy: když alkohol, tak suché bílé víno, případně vinný střik. Ovoce maximálně ve dvou porcích do 150gramů. Vyhněte se banánům, hroznovému vínu, všem přezrálým a sušenám plodům. Meloun vodní patří k zelenině a tam si můžeme dovolit až 600gramů. Vybírejte z lehčí zeleniny: saláty, okurka, ředkvičky, cuketa, rajčata, zelené papriky, fazolové lusky, květák, brokolici. Nevynechávejte svačiny. V horku pomůže a nezkazí se proteinová tyčinka. Pijte vodu a neodbývejte to. Vaše Šá...Dietolog po ruce.
 
 
 

Potíže klientů při redukci: 
První skupina klientů jsou ti, kteří dodržují jídelníček, ale nedávají pozor na množství potravy, které přijmou.
Znáte to Halina Pawlovská na to má super větu:"Co všechno ještě můžu sníst, abych nepřibrala?"
Druhou velkou skupinou jsou ti, kteří zapomínají na pitný režim. Tekutina, nejlépe voda, odvádí z těla uvolněné škodlivé látky.
Další vynechají některá jídla, čímž připravený jídelniček rozbijí, tělo nemá vše, co potřebuje a metabolismus trpí....

 
 
 

 

 

Další ovoce:

POMERANČ
Nejsladší medicína, 2-4 pomeranče denně a chráníte se před chřipkou,vysokým cholesterolem, ledvinovými kameny a snižujete riziko vzniku rakoviny.
VODNÍ MELOUN
Nejchladnější hasič žízně. Skládá se z 92% vody, která je zabalena ve vysoké dávce glutathionu, což pomáhá imunitnímu systému. Také obsahují lykopen proti rakovině. Obsahují také vitamín C a draslík.
GUAVA A PAPAYA
První místo za vitamín C. Jsou jednoznačnými vítězi v soutěži o
obsah vitamínu C..
Guava je také bohatá na vlákninu, která pomáhá při prevenci zácpy. Papaya je bohatá na karoten, ten pomáhá očím.
Vaše Šá...

 

 

 

Vážení, než začneme s potížemi při redukci, něco málo o ovoci.
KIWI
Malé ale mocné. Je dobrým zdrojem draslíku, magnezia, vitaminu E a vlákniny.
Obsahuje dvakrát tolik vitamínu C, než pomeranč.
JABLKO
Jablko denně vás udrží od doktora?
Přestože jablko obsahuje málo vitamínu C, má antioxidanty a flavony, které podporují aktivitu vitaminu C, což pomáhá snížit riziko rakoviny infarktu amrtvice.
JAHODY
Ochranné ovoce. Jahody mají nejvyšší celkovou sílu antioxidantů mezi ovocem a chrání tělo před onemocněním rakovinou, ucpáním cév volnými radikály. Vaše Šá...Dietolog po ruce
PS: Zítra další tři druhy.
 
 
 
 
Pardón, přehlídla jsem dotaz.
Jaký cvik na natažený sval zadní stehenní. Tohle bych nechala na trenérovi ve fitness, fyzioterapeutovi...nejsem odborník, mně pomáhá tohle: přistup k jidelnímu stolu bokem, nohu, co je blíž, polož skrčmo na desku stolu, stojíš tedy na jedné noze a k ní provádíš hluboké předklony. Samozřejmě nohy střídáš, nepokrčuješ, klidně pomaloučku, krok za krokem sval pohybem uvolňuješ.
 
 
 
Nechcete chodit do posilovny, abyste s jarem získali fyzičku? Skákejte přes švihadlo, 15 minut denně a jste v pohodě. Zdá se vám to málo? Inu přidejte pět sviků, OPAKUJEME 45X.
1. stojíš na levé noze, pravou s podřepen zanož co nejvíc za levou nohu, vypadá to jako pohyb při rychlobruslení, pomáhej si rukama, zahraj si na Sáblíkovou.
2. normál kliky(pánové 4x15, dívky 4x8)
3. dřepy, ale ruce spojené za hlavou a dřep tak, aby stehna byla v rovině s podlahou, plosky nohou na zemi. Níž ten zadek nedávej.
4. leh na zádech jedna noha šikmo přes druhou pokrčenou, ruce za hlavou a zvedáš hlavu a trup, prostě cvik na šikmé břišní svaly.
5. Lehni si na břicho, nohy jsou u sebe, ruce ohnuté v loktech. Zvedej hrudník z podlahy.
Kdybyste přeci jen našli cestu do posilovny, super na fyzičku jsou vesla.
 
 
 
Opět jeden z častých dotazů v posilovně. Proč nehubnu, když dodržuji vše, co mám.
 - pokud posiluješ a zároveň dodržuješ předepsaný redukční jídelníček, tak nabíráš svaly na úkor tuku a ty jsou těžší. 
Může se tedy zdát, že nehubneš, ale zcela jistě viditelně rýsuješ tělo a to je cíl.
ČÍM VÍCE SVALŮ MÁME, TÍM RYCHLEJI A VÍCE SPALUJEME.
(To jsem se neodpustila jednu 100x opakovanou radu pro úplně všechny)
- dalším zádrhelem může být málo vhodných, nebo dost nevhodných tekutin, pozor na freshe, džusy, energetické nápoje A BUBLINY...
- na řadě je psychika, hoď se do klidu, jak se říká, neřeš jen váhu, normálně žij...
- A NEBO: VÍC MLUVÍŠ, NEŽ ČINÍŠ
 
 
 
Dotazovna : JAK NEZTRATIT POCIT HYDRATACE PŘI BĚHU, když nesnáším energetické nápoje?
ODPOVĚDÍ JSOU - Chia semínka - Jsou bohatá na antioxidanty stejně jako borůvky a dokáží tedy velice povzbudit váš imunitní systém. Jejich veledůležitou vlastností je schopnost absorbovat tekutiny. Jedno semínko nasákne během několika minut až desetinásobek svého objemu a vzniklý chia-gel pomáhá sportovci prodloužit stav hydratace a zachování elektrolytů v průběhu výkonu, což ocení především běžci na dlouhých tratích.
Skvělou kombinací před během je (max 15 gramů semínek na den),něco semínek zamíchat do kokosového mléka.
 
 
 
Dash dieta
Jedna z nejlepších diet, co se týče zdravotního dopadu na organismus redukujícího.
Je známým faktem, že většina modelek, stabilně na dietě, má vnitřní orgány starší i 2x než jsou ony samy. V pětatřiceti zemře na selhání jater, slinivky..., ale krásná.
 
Tak tedy Dash dieta: Omezíme sůl na úplné minimum. A to i sůl skrytou v průmyslově vyrobených potravinách.
Vycházíme z kalorické hodnoty bazálního metabolismu - přesně vám změří dietolog, hrubý odhad = 1300-1600kcal za den.
Zaměříme se na tyto potraviny: libové maso, kuřecí maso, ryby, fazole, čočka, soja, tvarohy, sýry, jogurty, ořechy, semena, ovoce, zelenina.
Jíme 5x denně.
UKÁZKA JÍDELNÍČKU: 
snídaně - hrnek vloček, banán, mléko, džus
svačina - jogurt, čerstvé lesní plody
oběd - kuřecí vývar, zeleninový salát s kuecími prsy, sýrem, mandarinka
svačina - hrst neslazených preclíků
večeře - kuskus s chřestem, ryba
 
 
 
Jaro je o detoxikaci.
Krev pročistíme pomocí vhodných potravin. Týden si sestavujte jídelníček jen z níže vypsaných potravin.
listová zelenina, citron, limeta, mandle, ořechy vlašské, pekanové, meruňky, cibule, česnek, zázvor, pohanka, rýže hnědá, kokos, avokádo, chřest, olivy, květák, slunečnice, len, sezam, klíčky, byliny, mrkev, červená řepa, sladké brambory, paprika, cuketa, zázvor, jablka, hrušky, rajčata, okurky, bobuloviny.
 
 
 
Někdy v srpnu jsem psala o selenu. Tento prvek se přirozeně nejvíce nachází v cibuli, pokud ta ovšem roste v půdě, jež selen obsahuje. Což u nás není. Nejlépe v tomto ohledu jsou Španělé. Selen se výrazně podepisuje na stavu IMUNITY, což mezi nachlazenými bývá v předjaří nejčastěji skloňovaný výraz. NAJDĚTE SI V TABULCE POTRAVINU, KTERÁ VÁM VYHOVUJE. MINULE JSEM RADILA 3 PARA OŘECHY DENNĚ.Vaše Šá...
https://www.prvky.com/selen-potraviny.html
 
 
 
Nemáte v oblibě citrusy a rádi byste do těla dostali dost vitamínu C, abyste zatočili s tuky?
 
-rakytík, šípky, kyselé zelí, červená paprika, kapusta, čerstvě vykopané brambory, brokolice, květák, špenát, kedlubna.Že jsou to potraviny, jež podle vás obsahují přirozeně dost železa? Ano, o to nám právě jde. Viz minule. Vaše Šá...
 
 
 
Dvě rány jednou mouchou. Nebo, že by to bylo opačně?
Tak, či tak...citron je tou ranou do černého. Zažene únavu a navíc si zrychlíte metabolismus. 
Jak to citron dokáže? Vitamín C pomáhá vstřebávat železo, to se velkou měrou podílí na trávení,(již jsem mnohokrát klientům doporučovala, aby si zjistili obsah Fe v krvi), pomáhá při tvorbě hormonu thyroxinu v nadledvinkách, ten zase dokáže odbourávat tuky. Bonusem je tvorba karnitinu, sportovci vědí, že se jedná o účinný spalovač.
Vypijte ráno před jídlem 3d teplé vody s citronem a máte to v kapse. Vaše Šá...
 
 
 
Dnes nová luštěnina: adzuki -  je jednoletá rostlina pěstovaná ve Východní Asii a v Himaláji poskytující malé, asi 5 mm dlouhé fazole. Nejčastěji pěstované kultivary mají semena červené barvy, jsou ale známé i bílé, černé, šedé a různě skvrnité varianty.
Adzuki fazole jako příloha
 
250 g fazolek adzuki, 1 l vody, 1 větší cibule, 2 stroužky česneku, olivový olej, bylinná sůl, tymián, bazalka, majoránka, 100 g kysané smetany
 
Adzuki namočte na 12 hodin do vody. Vařte ve vodě, ve které byly namočeny asi 30 minut na mírném ohni, pak slijte. Cibuli a stroužky česneku nakrájejte najemno a poduste na olivovém oleji. Přidejte adzuki a okořeňte bylinnou solí, tymiánem, bazalkou a majoránkou. Na konec opatrně přimíchejte zakysanou smetanu.
 
Barevný salát z adzuki
 
200 g adzuki, 1 čajová lžička mořské soli, 1 žlutá paprika, 4 kousky celeru, 125 g ovčího sýra, 125 g černých oliv, 1 červená cibule, černý pepř čerstvě pomletý, tabasco, petrželka, dresing
 
Adzuki fazole namočte v 1 l vody alespoň na 12 hodin. Ve vodě, ve které byly namočeny vařte 25-30 minut. Krátce před koncem doby varu přidejte sůl. Vodu slijte a fozele nechejte vychladnout. Nakrájejte papriku na proužky a celer na kolečka. Smíchejte dohromady se sýrem nakrájeným na kostky, s olivami a nakrájenou cibulí. Na závěr vmíchejte fazole. Salát okořeňte pepřem, několika kapkami tabasca a dresingem a nechte chvilku odležet. Servírujte posypané nakrájenou petrželkou.
 
Fazolovo-žampiónové krokety
 
225 g adzuki, 2 polévkové lžíce olivového oleje, 350 g žampiónů, 1 stroužek česneku, sušený lusk chilli, 1 čajová lžička kmínu, 2 polévkové lžíce celozrnné pšeničné mouky, sůl, pepř, 1 vejce, 75 g jemné ječné mouky, olej na smažení
 
Adzuki namočené přes noc, vařte 35-40 minut do měkka. Potom slijte přebytečnou tekutinu. Mezitím na pánvi rozpalte tuk a při mírné teplotě duste 5 minut nakrájené žampióny, rozetřený česnek a chilli lusk. Posypte moukou a za stálého míchání při mírné teplotě dále poduste. Odstavte, přimíchejte uvařené adzuki a ochuťte solí a pepřem. Místo koření můžete také do kroketového těsta vmíchat čerstvé bylinky.
 
Několik hodin nechejte v chladu. Z hmoty formujte asi 1 cm silné krokety. Obalte je nejdříve v rozšlehaném vejci a pak v ječné mouce a pečte 4-5 minut z obou stran v rozpáleném oleji.
 
Polévka z adzuki
 
1 hrnek adzuki, 1 cibule, 2 mrkve, sůl, sojová omáčka
 
Omyté fazole zvolna vařte ve vodě v tlakovém hrnci 30-40 minut. Přidejte nakrájenou zeleninu, osolte a vařte do měkka. Nakonec ochuťte sojovou omáčkou
 
 
Sladké adzuki s rýží
 
2 hrnky fazolí adzuki, 1 a půl hrnku sladké rýže, 1 hrnek rozinek, sůl, 3 hrnky jablek nakrájených na kostičky
 
Sladkou rýži vaříme ve vodě dle základního receptu do měkka. Předem namočené adzuki vaříme asi 20 minut, přidáme rozinky a dalších 5 minut povaříme. Nakonec přidáme jablka, povaříme opět do měkka. Do vymazané zapékací mísy vložíme vrstvu uvařené sladké rýže a vrstvu směsi adzuki. Pečeme při 190°C asi 10 minut. Podáváme teplé či studené.
Fazole adzuki vynikají jemnou oříškovou chutí. Obsahují dostatek bílkovin, fosforu a vápníku a jsou i velmi syté a výživné.
 
 
 
Co pít?
Ideálním nápojem pro každý den je skutečně neslazená neperlivá voda.
Pokud Vám chuť vody přijde mdlá, můžete si do ní přidat plátek citronu, pomeranče nebo grepu. Citrusy čistí sliznice Vašeho těla a obohatí ji o vitamín C.
Pít byste měli po malých dávkách během celého dne, abyste si zajistili dostatečnou hydrataci a pocit plného žaludku.
V Asii je běžné, že se pije teplá voda. Doporučuji  alespoň  pokojovou teplotu nápoje a to i v horkých letních měsících.
Kromě vody můžete pít také bylinkové a zelené čaje.
     Rada: jedna sklenice vody po probuzení je ideální pro očištění organismu a zlepšení trávení.Pokud ta voda bude teplá, v množství 3 dcl, se šťávou z půlky citronu a třeba se lžičkou mletého lněného seminka a pokud ji vypijete polovinu, uděláte několik rotací trupem, případně dřepy, předklony a potomu dopijete zbytek-uděláte pro nastartování svého metabolismu naprosté maximum.
 Průměrný člověk by měl denně vypít cca 2 litry tekutin. Přesné množství závisí na pohlaví, věku, fyzické aktivitě, ročním období apod.
 
 
 
Choďte, choďte, choďte. Chůze je pro člověka nejpřirozenějším pohybem. 6000 je vaše magické číslo.
Proč právě 6000 kroků?
krokoměr umožňuje sčítat veškerou chůzi od rána až do večera; 6000 kroků za celý den je minimum, které má prokazatelně pozitivní vliv na naše srdce a cévy.
Pokud chcete zhubnout, pak se snažte udělat každý den nejméně 6000 kroků souvisle, bez větší přestávky; o víkendu se snažte chodit víc, držte si týdenní minimum 60 000 kroků
pokud nepoužíváte krokoměr: prevence nemocí srdce začíná na 40 minutách souvislé chůze denně, hubnutí začíná na 60 minutách; ale každá půlhodina navíc efekt zdvojnásobí. 
 
 
 
Když tě nebaví posilovna:
1. Chůze a běh - Nejpřirozenějším druhem pohybu nohou je chůze a běh. Středně rychlá chůze je nejvhodnější pohybovou aktivitou.  Chůze je zdarma a nevyžaduje žádné pomůcky (kromě bot). Ideální je denní dávka v délce jedné hodiny (5 – 6 km). Nebo počítáno na kroky 6000 denně.(podrobnosti již dříve)
 
2. Jízda na kole - pro člověka s bolestmi v kloubech je šetrnější jízda na kole.
 
3. Jednoduché cviky na nohy -  které lze provádět kdekoli. Králem je pomalý, kontrolovaný dřep. Dokážete začít na dvaceti a přidávat si denně 5 dalších. Pozor na mírně předkloněná rovná záda, bradu vpřed, chodidla přilepená na zemi a opravdu pomalu dolů a nahoru...
 
Strečink, joga, pilates - Nohám velmi pomáhají také cvičení, která nejsou dynamická. Protahování, propínání a výdrž mají dobrý vliv na kondici nohou celkově.
 
 
 
Zase jednou dotazovna: Jak odhadnout kalorickou hodnotu jídla?
Obecný postup
Obecně energetická hodnota tuků je cca 1g = 9Kcal ( 38Kj), sacharidů a bílkovin 1g = 4Kcal (17Kj). Těžko však budete jednotlivé potraviny odhadovat, jelikož žádná potravina není "čistá" je jednodušší použít energetické tabulky. 
Na internetu existuje mnoho tabulek s energetickými hodnotami potravin (např. KalorickeTabulky.cz) 
 
 
 
 
Když se vám nechce do posilovny, tak si lehněte na bříško na postel s nataženýma nohama tak, aby vám chodidla visela z postele. Zatněte jedno chodidlo a 10x ho lehce nadzvedněte a zase povolte. Poté cvik zopakujte na druhé noze. Tento cvik vám krásně zformuje POZADÍ.
     A BŘÍŠKO? Překulte se na záda, nohy pokrčte ve vzduchu do pravého úhlu. Dejte kolena mírně od sebe. V této pozici zatněte břišní svaly a volně dýchejte.
     Na závěr cvičení se posaďte s nataženýma nohama, ruce dejte k sobě a propleťte prsty. Natáhněte je nad hlavu a předkloňte se. Nyní začněte opisovat kruhy rukama, jako byste chtěli mlít na velkém mlýnku kávu. Cvičte na obě strany. Zapojíte šikmé břišní svaly a zároveň si protáhnete podkolenní vazy.
Tyto jednoduché cviky můžete provádět každý den jednou nebo dvakrát. Nezaberou více, než 15 minut. 
 
 
 
Odpovědna...
Tak se mi sešlo hned několik dotazů a všechny měly stajné téma: Co s jarní únavou?
1. naodbývejte spánek
2. tělo chce pročistit, naši předci měli hned 40 dní půst. Kdo je radikální naordinuje si týden s tmavou rýží, řasami a zeleninou, my ostatní nehladovíme, jíme 5x denně, vybíráme si z libového masa, kvalitních mléčných výrobků, celozrnných výrobků, luštěnin, ovoce, zeleniny...a
3. otužování je super
4. pohyb na čerstvém vzduchu je super
5. setkávání s přáteli je super
6. udělat si radost třeba i maličkostí je super
7. nachytat první sluneční paprsky je super(Viz minule vitamín D)
A budete se mít SUPER.
Vaše Šá...Dietolog po ruce
 
 
 
Vitamínvé bomby z domácích zásob.
 
Šťáva z jablka a mrkve
Oloupejte jablka a mrkev.
Nakrajte je na menší kousky a odšťavněte.
Dochuťte šťávou z citrónu nebo čerstvými lístky z meduňky.
Na závěr přidejte pár kapek olivového oleje, aby se lépe vstřebával vitamín A.
 
Rajčatový koktejl s rajčaty a pažitkou
Budete potřebovat: 2 rajčata, ¼ okurky hadovky, šalotku, česnek, olivový olej, vinný ocet, citrónovou šťávu, rajčatovou šťávu
Vše důkladně rozmixujte a dochuťte solí, pepřem, octem, citrónovou šťávou, chilli a nasekanou pažitkou
Nápoj by se neměl podávat vychlazený, ale pokud bude mít pokojovou teplotu, bude pro tělo přijatelnější.
Braňte se bacilům a podpořte vaši imunitu přírodní cestou.
Vaše Šá...
 
 
 
Praktické tipy pro redukci v běžném denním režimu:
Zaskákejte si 15 minut na trampolíně. Rozproudíte krev a krásně zpevníte svaly na nohách a zadečku.
 
Přestaňte používat výtah, chozením po schodech posílíte stehenní partie. Vtipné je, že spalujete, i když jdete po schodech dolů.
 
Přihlaste se na kurz tance, pokud nemáte čas, tančete doma. Fantazii se meze nekladou a krásně si zformujete celé tělo.
 
Uklízejte. Vysáváním nebo žehlením můžete za necelou hodinu spálit až 200 kalorií.
 
Nakupujte. Zkuste na vašich oblíbených nákupech zrychlit chůzi mezi jednotlivými obchůdky. Spálíte kalorie a stihnete si v kratším čase prohlédnout ještě více butiků.
 
Navštěvujte pravidelně saunu. Prohřejete kosti, relaxujete celé tělo a samozřejmě i vypotíte co je třeba.
Vaše Šá...
 
 
 
  Pakliže jste získali redukční jídelníček, je potřeba dodržovat několik zásad.
Během dne popíjet čistou vodu - v práci 1,5 l a doma ještě 1 litr v láhvi.
Dodržujte časy mezi jídly+- 1/2 hodiny, kousejte pomalu, ovoce si rozdělujte do misky, nepijte žádné sladké nápoje.
Budete-li ponocovat, můžete přidat ještě jednu večeři v podobě bílého jogurtu (kefír), maximálně dvě hodiny před usnutím.
Snídejte doma, ne v práci, přivstaňte si o 1/2 hodinu dříve. Nasnídejte se ideálně do 1/2 hodiny po probuzení.
Stejnou stravu můžete jíst i s vaším partnerem/partnerkou, ve dvou se to lépe táhne.
Nepřejídejte se ani při oslavách!
Na snídani si můžete přidat zeleninu, 100g čerstvé zeleniny vám zvýší energetický příjem maximálně o 100Kj, bez problémů si zeleninu přidejte podle chuti.
Využívejte sezonní zeleninu a ovoce, jídelníček není striktní a můžete jej obměňovat.
Vyhněte se alkoholu zpomaluje hubnutí a regeneraci, dejte si skleničku vína, výjimečně.
Tučné ryby můžete nahradit jinou bílkovinou, živočišnou nebo rostlinou (kuřecí krůtí maso, vejce, fazole, sojové maso, výrobky ze sóji)
Mezi jídly nic nejezte ani nepijte, pouze vodu jinak tím narušíte trávení!
Jídelníček si připněte na ledničku :-).
 
PS: doporučujeme denně nějakou pohybovou aktivitu: chůze 600kroků minimum(v zimě chůze na pásu), jízda na kole cca 6 km (v zimě rotoped).
 
 
 
Nečekaná bolest svalů, kostí, kloubů nastupující koncem ledna, nebo v únoru?
Na vině je nedostatek vitamínu D. Narozdíl od ostatních vitamínů, jež do organizmu vpravíme se zdravým jídlem, vitamín D vstřebáváme ze slunečního záření, s čímž nám zimní měsíce nepomohou. Denní dávka déčka v optimální míře odpovídá 15ti minutám slunění holých paží středně silným slunečním svitem. 
Náhradní zdroje jsou velmi omezené: ryby, žloutky, některé houby.
Nedostatek déčka způsobuje měknutí kostí, které jsou náchylnější k lámání.
PS: Solárko nám nedostatek vitamínu D nevyrovná. 
 
 
 
     
DIETNÍ OPATŘENÍ K LÉČBĚ LUPÉNKY:

NENÍ TO NEMOC KOŽNÍ, ALE JATERNÍ!

VĚTŠINA BĚŽNÝCH DIETNÍCH DOPORUČENÍ PÍŠE JAKO VHODNOU POTRAVINU MLÉKO???

NAŠE DOBRÁ ZKUŠENOST JE JINÁ: mléko a mléčné výrobky úplně vynechat.

Bezpodmínečné dodržování diety, která sice může být doplňována, ale nikoliv zmírňována:

- žádné živočišné tuky, především ne máslo, slaninu, ani sádlo.

- žádné přepalované tuky nebo jídla s nimi (řízky, sekaná apod.).

 Vhodnější jsou rostlinné tuky a měkké margaríny (oleje a magariny Hera, Rama apod.).

POZOR! Důležité! Zvýšit přísun vitaminu E!

Při smažení (pečení) na oleji přidejte na špičku nože kokosového oleje( dovolím si doporučit: pro děti smažit jenom na něm 

- Maso pouze libové, zvěřinu, drůbež (domácí), králíka.

- Žádné sýry, maximálně omezit mléko, vejce, kávu.

- Osoby s nízkým cholesterolem vejce mohou a musí.

 -Vápník z mléka lze nahradit jinak (sojová, rýžová, kokosová mléka, sardinky, šproty, zelenina).

Jíst hodně zeleniny, ovoce, přednostně lesní plodiny, višně a třešně v každé podobě, zeleninu s obsahem vitaminu A (rakytník, červené plody).

- Rajčata a papriku omezit.

- Živočišná strava s vitaminem A (játra všeho druhu, tuňák, tresčí játra, apod.).

- Mořské ryby ve všech podobách

- Žádné výrobky s kakaovým práškem

- Dodat zinek

-Dodat selen - 3 para ořechy denně

TOHLE TAK 3-4 –MĚSÍCE, URYCHLENÍ:

 Vlaštovičníková tinktura, na potírání (POZOR NA DĚTI)

 čaj z bylin: pelyněk pravý (nebo jiná hořčina), řebříček obecný a měsíček zahradní, všechny stejným dílem. Nálev z jedné polévkové lžíce na 1/4 litru vody 3x denně před jílem.

PROČIŠTĚNÍ STŘEV, U DOSPĚLÝCH, ALE NE KLYSTÝR.

Doporučuji i pro dětičky: Rakytník řešetlákový - olej.

- záněty v zažívacím traktu

- Crohnova choroba

- rakovina

- zanasené žlučovody

- zácpa

- jaterní choroby

 

 

Proč pořád nehubnu?

NĚKDY ZA TO MŮŽE NEDOSTATEK ŽELEZA V TĚLE...

Pokud přírodním způsobem chceme rychle dohnat nedostatek železa v těle, můžeme si životosprávu obohatit o každodenní konzumaci několika léčebných lektvarů. Denně by nám neměla chybět jedna sklenička zeleninové či bylinkové šťávy z mrkve, (JÁ SI KLIDNĚ I KOUPÍM V BIO KVALITĚ MRKVOVOU ŠŤÁVU, PŘECE SE NEUŠTVU LISOVÁNÍM...špenátu, kopřivy nebo pampelišky , vhodné jsou i jejich různé kombinace. Kromě toho je dobré vypít půl sklenky teplé, ale ne horké, vody, ve které rozmícháme lžíci medu a dvě lžičky jablečného octa(TEN SE PŘI DIETÁCH BĚŽNĚ DOPORUČUJE)
Měli bychom si také oblíbit zelenou petrželku, nebo kopr a každý den sníst svazeček této zeleniny – v salátech, na pečivu anebo jako posyp na hlavní jídlo. Z bylinné léčby je užitečné vypít dvě sklenky přesličkového odvaru, případně je ještě můžeme doplnit směsí vytvořenou z listí hlohu, černého rybízu a plodů šípkové růže (v poměru 3:1:1). (ŘEŠÍM TO PYTLÍKOVÝMI ČAJI + DOKOUPÍM V LÉKÁRNĚ HLOH, ALE POZOR TEN SNIŽUJE KREVNÍ TLAK COŽ KAŽDÉMU VYHOVOVAT ASI NEBUDE ...)Tuto směs namočíme přes noc, ráno svaříme a poté pijeme po snídani a po večeři půl skleničky teplého nápoje.
 
...JINDY STRES zastaví hubnutí i proti vůli hubnoucího
A to pak nastoupí čaj s meduňky, nebo rozmarýnový s medem.
Sezamová nebo dýňová semínka. Jahody, borůvky, švestky, špenát salát... V takovéto potravě je obsažena aminokyselina tryptofan, která produkuje serotonin, označovaný jako „hormon štěstí“.
Neméně důležitý je i příjem omega-3 mastných kyselin,(ryby, vejce) které působí na šedou kůru mozkovou a ovlivňují náladu a emoce. 
 
 
 
Všimli jste si, že se stále častěji hovoří o JO-JO efektu?Jak se mu zaručeně vyhnout? Jednak hupněte max 2kg za týden, jednak hodně pijte( Tekutina je totiž jediný prostředek, který dopraví živiny k buňkám a odvede toxické látky z těla pryč) a jednak se POHYBUJTE!!!
Tuková buňka je balónek plný tuku, hubnutím balónek vyprázdníte, ale obal zůstane. Pohybem nutíme svaly k činnosti, svaly nakrmime prázdnými tukovými obaly a ty se, logicky, již nemohou naplnit.
Při absenci pohybu se po návratu k běžné stravě přihodí obávaný JO-JO- efekt.
 
 
 
Tak jak na líný metabolismus?
Díky antioxidantům obsaženým v čokoládě, respektive v kakaových bobech, si prokazatelně zrychlíte metabolismus. 
(4 čtverečky kvalitní čokolády denně)
Lidé, kteří vypijí denně osm šálků vody, spálí o 100 kalorií více každý den než ti, kteří vypijí o polovinu méně.
Když je vám trošku zima, vaše tělo musí usilovněji pracovat, aby se ohřálo. Jedna studie zjistila, že lidé, kteří tráví čas v chladnější místosti, spálí až o 80 % více kalorií.
Metabolismus se při nedostatku spánku zpomalí až o 5 %. Ztráta spánku vyvolává rozsáhlé hormonální změny, které vyvolají paradoxně větší chuť k jídlu.
Takže čokoláda, voda, spánek a o svetr míň.
 
 
 
 
A znovu, co všichni dobře známe:
- 4-5 denních dávek jídla
- nejméně 5 porcí ovoce a zeleniny denně
- nezavrhujte tuky, olivový olej na zelenině vypadá dost dobře a navíc Vám zaručí, že vitamíny a vše cenné ze zeleniny Vaše tělo skutečně využije
- na smažení řepkový, je optimální vzhledem k obsahu mastných kyselin, tedy pokud opravdu nezainvestujete do svého zdraví a nepřejdete na kokosový, KOKOSOVÝ OLEJ JE Z DIETOLOGICKÉHO HLEDISKA VE VŠECH SMĚRECH NEJLEPŠÍ.
- pijte vodu - 0,5l na 15kg váhy denně
- pohybujte se
 
 
 
 
Bazální metabolismus po druhé...NEGATIVNÍ ZPRÁVY
- s věkem se bazální metabolismu snižuje
- dědičnost hraje velikánskou roli
- špatné stravovací návyky a vynechávání jídel zpomalí metabolismus do šnečího tempa
Na druhou stranu je zde ale i řada POZITIVNÍCH ZPRÁV
- dobrá fyzická kondice vám metabolismus zaručeně zrychlí
- dostatečný přísun tekutin také
- chilli papričky váš metabolismus popostrčí, stejně jako dostatek železa v těle a kvalitní spánek.

 
 
 
 
Nejhorší cestou za vysněnou postavou je hladovění! Tělo totiž dostáváme do trvalého stresu, kdy si každou „ulovenou kalorii“ okamžitě přeměňuje na zásoby na horší časy. A co víc – zpomaluje bazální metabolismus, od kterého se vše odvíjí.
Bazální metabolismus má největší podíl na celkovém výdeji naší energie! Mluvíme o rozmezí  55 až neuvěřitelných 75 % celkového energetického výdeje.
Rychlost bazálního metabolismu je řízena hormonem štítné žlázy a závisí na mnoha faktorech. Jmenujme si některé z nich, jsou to:
věk
pohlaví
tělesná teplota
zdravotní stav
fyzická kondice
svalová hmota
užívání léků
 
 
 
Podrobněji zítra. Vaše Šá...Dietolog po ruce
3. Předsevzetí: Budu cvičit.
Cvičení je nedílnou součástí redukčního režimu. Nicméně ne každá pohybová aktivita je při redukci vhodná.
Tajemství účinného cvičení (cviků) na hubnutí spočívá ve vytrvalostní aktivitě s kombinací menší složky výbušných cviků. Máte 3-4 krát v týdnu čas alespoň 45 minut na pohyb? Výborně! Optimální kombinace na hubnutí je běhání, rychlá chůze, stacionární kolo – kondiční cviky, doplněné o cílené cviky – cviky na břicho, hýždě, boky.
 
 
 
2. Předsevzetí:"Zhubnu"
Tak to si musíte uvědomit, zda zhubnout skutečně chcete. Buď budete mluvit, nebo jednat. Uvědomte si, že hubnutí je proces. Omezíte-li jen jídlo, ztratíte nějaké to kilo, ale ze svaloviny. Po ukončení diety se ztracená svalová hmota nahradí tukem a budete vypadat ještě hůř, než před hubnutím. Jenomže hubnoucí člověk svaly potřebuje, neboť platí - málo svalové hmoty - pomalý metabolismus. Upravte jídelníček, přidejte vhodný pohybový režim, vypracujte si plán na hubnutí a vydržte.To je správný postup.
Pokud si nevíte rady, je zde Váš Dietolog po ruce...
 
 
 
1. Předsevzetí v novém roce, co třeba:"Připravovat zdravé školní svačiny."  
To se vezmou komplexní sacharidy, bílkoviny, tuky, vláknina, vitamíny a minerály a je vystaráno. A KONKRÉTNĚ?
Celozrnné, nejlépe žitné, alespoň vícezrnné pečivo. Tuky ve formě másla, nebo margarínu.(Stále nelze jednoznačně říct, co je lepší.) Snad zvolit lučinu, žervé...Určitě ne tavený sýr!
Za bílkoviny plátek tvrdého sýra, jindy šunku, 1x týdně i vejce.
Jogurty, tvarohy, acidofilní výrobky(nikoli nízkotučné, upřednostňujte české výrobce). Alternativou jsou vločky. Ovesné, pohankové, rýžové, jáhlové...Ovoce, zelenina, v zimě lepší i ze supermarketu, než žádná.
Zdravý pitný režim. Voda, slabé čaje.
 
 
 
 
Tak to je bomba.
O blahodárných účincích čokolády jsme všichni slyšeli. Antioxidanty, co pozitivně působí hlavně na cévy, hořčík, jenž zahání splín, magnezium - pomáhá tělu v odolnosti proti mrtvici, vysokému krevnímu tlaku a theobromin, který prý má stimulační efekt a může mít pozitivní vliv na hubnutí. 
Na hubnutí? Ve společnosti tuku a cukru (v čokoládě)se funkce theobrominu těžko projeví, ale nebojte se. Vědci vyvíjejí kakao v pilulce. Právě jsou ve fázi testování na 18tisících dobrovolnících a než to vyzkoumají, dejte si každý den kostičku kvalitní čokolády.
Vaše Šá...
 
 
 
Odpovědna po třetí...
1. Hlavně nesladit! 
 
NEPLATÍ TO TAK ÚPLNĚ. Slazení nápojů nemusí být vůbec škodlivé, oslazené nápoje také snižují pocit hladu, jen je potřeba zvolit vhodná sladidla. Tak tedy: do čaje med a do kávy 100% stévii.
 
2. Nezáleží na tom, jak zhubnu, pak už váhu nějak udržím 
 
CHYBA! Platí, že udržet si sníženou hmotnost je daleko těžší tehdy, když jsme při její redukci nedodržovali žádný režim. Jo-Jo efekt pak přichází téměř zaručeně. Nikdo se totiž nedokáže donekonečna striktně omezovat, Ale může si najít vhodný stravovací režim, jenž mu nedovolí přibírat.
Vždy si při této příležitosti vzpomenu na vyprávění herce Vlasty Buriana, který přijímal osobního kuchaře s podmínkou, že plat dostane,když on, Burian(1891-1962), nebude přibírat, ani trpět hlady. A že je to už nějaký pátek a ten osvícený kuchař to dokázal.
 
3. V lékárně seženu spoustu zaručených prostředků na hubnutí 
 
TO NEPLATÍ! Pokud by byly opravdu „zaručenými prostředky na hubnutí“, tak bychom nikdo nebyli obézní.
Hezké adventní rozjímání všem přeje Šá...Dietolog po ruce
 
 
 
 
Dotaz byl takového charakteru: ,,Jak mohu redukovat váhu, když mi dietolog napsal jídelníček na 8000kJ a nutí mě jíst? Proč nemám maximálně 5000kJ na den?"
 
Redukční dieta je každá, při níž dojde k redukci hmotnosti vlivem omezení energetického, resp. kalorického příjmu. Pro někoho může být její hodnota na začátku i 10 000 kJ. Tyto hodnoty získá dietolog přesným měřením na speciální váze.Pro určení počáteční hodnoty redukční diety potřebujete zanalyzovat zápisky vašeho dosavadního jídelníčku, sportovního výkonu během dne, způsobu zaměstnání a stresové zátěže.
PS: Stres je pěkná potvora, můžete se stravovat předpisově, dle instrukcí dietologa a ono nic! Ale poručte si!
 
Vaše Šá...Dietolog po ruce
 
 
 
Dnes opět ODPOVĚDNA.
Tak tedy:
OPRAVDU MUSÍM JÍST KAŽDĚ 2 HODINY?
Toto opatření se obvykle doporučuje těm, kdo stále trpí hladem a jedí velké porce jídla najednou. Pokud vám ale stačí jíst 3–4× denně, aniž byste pociťovali hlad a vyhýbali se velkému energetickému příjmu najednou, bohatě to stačí.
 
OPRAVDU NEJLÉPE ZHUBNU PŘI JEDNODENNÍ HLADOVCE
Při jednodenním hladovění můžete sice snížit svou hmotnost až o 2 kg, z toho ale cca 1,5 kg je voda, kterou při prvním větším jídle opět zadržíte.Při opakovaných hladovkách se váš organismus přizpůsobí nižšímu příjmu potravy, současně dojde ke snížení bazálního metabolismu a tím budete daleko snadněji přibírat.
 
 
 
Superpotraviny po druhé!!!
    Superpotravina díky svému unikátnímu složení plní hned několik funkcí najednou. Zasytí, chutná, podporuje imunitu, dodává vitamíny, léčí, pomáhá hubnout, předchází vráskám.
Zařaďte do svého jídelníčku některé tyto ,,,vytuněné" potraviny. Uděláte pro svůj předvánočně vyčerpaný organismus opravdu dobrou službu.
...rajčata, zelí, kiwi, zelený čaj, avokádo, kustovnice, řepa, brokolice, borůvky, hrozno, mrkev, česnek, cibule, tuňák, sója, jogurt, krůta, oves, pomeranče, losos + všechny středně tučné ryby, řeřicha, rakytník…a chia semínka, kakaové boby, Açai bobule, Aloe Vera a tzv. zelené potraviny, o kterých zase někdy příště.
 
 
 
 
Prý jak před svátky ztratit nějaké to kilčo a naopak najít ztracenou energii? Toť úkol. Tak tedy:
1-jděte do města na procházku a ohlídejte si, za jak dlouho jste k Centrálu došli, oceňte vánoční osvětlení a ...
2-...kupte v lékarně chlorellu, odstraňuje z těla toxiny a dodá energii(užívejte dle přílohového letáku)
3- z mrkve, řepy a okurky vylisujte šťávu v poměru 10:3:3, pokud tuto kombinaci nemusíte, vezměte řepu a jablka 1:1(vypijte sklenici denně)
4- vyměňte maso za tepelně upravenou zeleninu
5- dopřejte si přiměřený pitný režim se dvěma, třemi šálky zeleného čaje.
6- plni energie vezměte vánoční úklid jako tělocvik
7- pusťe si oblíbenou hudbu a nebojte se roztančit a ...
8-...další den jděte opět na procházku a tu samou trasu ujděte o několik minut dřív. Chlorelu znovu nekupujte, ale jinak opakujte od bodu 1 vše každý den až do Vánoc.
PS: Vydržte i mezi svátky, ztratíte kila, získáte fyzičku a do nového roku připravíte organismus na pololetní písemné testování, ať jste dítě, nebo rodič.
 
 
 
Je libo aspartam, či stevii?
Oběma druhy si osladíte život. Jsou to SLADIDLA.
 
Aspartam: je SYNTETICKÉ SLADIDLO a látka zvýrazňující aroma. Byl objeven náhodně při vývoji léku na žaludeční vředy a v přírodě se přirozeně nevyskytuje. Aspartam byl původně považován za dokonalé umělé sladidlo a výrazně přispěl k rozmachu průmyslu nízkokalorických potravin. V poslední době se vyrojilo mnoho zaručených zpráv o jeho škodlivosti. Protože se používá po celém světě, např. do žvýkaček, nechali výrobci tuto látku tak důkladně prozkoumat, že kdejaká jiná součást potravy, o které si myslíme, že je zdravá, by koukala.
 
Stévie: tropická ROSTLINA z čeledi hvězdnicovitých. Původní oblast výskytu jsou tropické a subtropické oblasti Jižní a Střední Ameriky. Cení se jí kvůli jejím léčivým účinkům a hlavně kvůli vysoké sladivosti. Stévie se používá především jako náhražka cukru, ale ve vyšší koncentraci může mít poněkud lékořicovou příchuť. Rod Stevia obsahuje okolo 150 druhů bylin a keřů.
Stevie jako sladidlo je na rozdíl od cukru téměř nekalorická, nepřispívá k tvorbě zubního kazu a je vhodná i pro diabetiky.
 
 
 
..a Někdy je člověk šťasný, když si dá něco dobrého.

Super krémeše od paní Jany.
Upéct 2x listové těsto na plech.
Krém: 
8 dcl vody 
3 vanilkové pudingy
300 g pískového cukru,
vodu, pudingy, cukr rozmíchat, uvařit hustý krém,
do horkého dávat po lžících sníh ze 7 bílků a 2 vanilk.cukry. POZOR!- NABYDE
TO, RADĚJI VĚTŠÍ HRNEC!

Ještě horký krém dát na upečený piškot (nebo listové těsto).

Vychladit, nahoru šlehačku se ztužovačem, posypat strouhanou čokoládou.
A JEŠTĚ VYCHYTÁVKY PŘI PEČENÍ:
Já jsem měla 6 malých plátků listového těsta, rozkrojila jsem napůl, upekla,
1.várku jsem po upečení trochu zmáčkla, aby se vytvořil spodní díl aspoň 
trochu rovný. Na něj jsem nastříkala krém: 2,5 dcl vody, 1 vanil.puding, 100
g pískového cukru. Sníh ze 3 bílků (malá vejce) a 1 vanil.cukru rovnou do 
horkého uvařeného krému. Dá se hezky bez problémů vařečkou rozmíchat. Dalším
upečeným listovým těstem přikrýt (byl nafouklý, tak jsem ho rozkrojila- tím 
měla další krémeše!, 
Na něj vyšlehanou šlehačku se ztužovačem, posypat strouhanou čokoládou.

Už jsem zkoušela i upečený piškot, ale jako jednička mi vychází to listové 
těsto. 
Váš Dietolog po ruce...
 — (– cítí se v rozpacích)
 
 
 
STÁLE JSTE BEZ ENERGIE?
     1. Vstaďte na superpotraviny. kustovnice, kokosový olej, semínka chia, ořechy, semínka (konopné, lněné, slunečnicové, dýňové) a luštěniny (fazole, čočka, sója), exotické ovoce (avokádo, granátové jablko, mango, kiwi), řasy (chlorella, spirulina) a další.
     2. Dejte si dobrý steak, rybu(viz minule)
     3. Pusťte si oblíbenou píseň na plné pecky
     4. Zatancujte si, nebo jen tak klaťte končetinami. Tenhle pohyb Vás zcela jistě rozesměje, zvlášťe zahlédnete-li se v zrcadle.
PS: Když ani tohle nezabere, sedněte k telce, či monitoru a pusťte si Lásku nebeskou.
Vaše Šá... Dietolog po ruce
 
 
 
Jestliže jste unaveni, je vám chladno, máte studené ruce...zkuste změnit stravu. Vyměňte zeleninu za kvalitní vývar, maso, rybu. Přidejte tmavou listovou zeleninu. Kapustu, špenát, brokolici, celer. 
V jakékoli podobě. Vařené, dušené i šťávy. Z pohledu čínské medicíny jsou to, laicky řečeno, teplá energizující jídla. Například ledový salát, oblíbená součást salátků, organismus ochlazuje.
Vaše Šá...
 
 
 
A znovu, co všichni dobře známe:
- 4-5 denních dávek jídla
- nejméně 5 porcí ovoce a zeleniny denně
- nezavrhujte tuky, olivový olej na zelenině vypadá dost dobře a navíc Vám zaručí, že vitamíny a vše cenné ze zeleniny Vaše tělo skutečně využije
- na smažení řepkový, je optimální vzhledem k obsahu mastných kyselin, tedy pokud opravdu nezainvestujete do svého zdraví a nepřejdete na kokosový, KOKOSOVÝ OLEJ JE Z DIETOLOGICKÉHO HLEDISKA VE VŠECH SMĚRECH NEJLEPŠÍ, ale cena 200Kč za 250-300 gramů je v obchodech běžná.
- pijte vodu - 0,5l na 15kg váhy denně
- pohybujte se
Vaše Šá...Dietolog po ruce.
 
 
 
Hubnutí začíná hlavě. Nejde jen o to rozhodnout se, ale věřit, že to dokážeš. Nežijeme abychom jedli, ale jíme, abychom žili. Lépe řečeno, abychom si ten život co nejlépe UŽILI. Bez stresů, mindráků, bolestí...
A přidáte.-li 6000 kroků denně(viz dříve), máte to v kapse i se slušnou kondicí. 
 
 
 
 
Sledujte, co jíte. 
     Legislativa nám nahrává, a tak na všech balených potravinách bez lupy, či silných brýlí zjistíte, co je jeich obsahem. Tuky a cukry si jistě hlídáte, ale co obsah sodíku. Zvláště některé minerální vody obsahují tento prvek v absolutně nadbytečném množství. Nepamatujete si, proč lidskému organismu škodí sodík.
     Doporučená denní dávka sodíku je pro děti do 1 roku 130 - 180 mg, u dětí a dospívajících činí 300 - 550 mg a u dospělých 450 - 2000 mg.
     Nadbytek sodíku zvyšuje krevní tlak a způsobuje nadměrné zadržování vody v těle. Při hubnutí pak v organismu dochází k tomu, že sodík přijímaný ve velkém množství váže v těle až několik litrů zbytečné vody
     Bez sodíku to ale také nejde, je nutný k tvorbě červených krvinek a kyseliny chlorovodíkové v žaludku. (trávení.)
 
 
 
Pro milovníky sladkého.
Pokud máte rádi sladké a víte o sobě, že neeodoláte, i když byste neměli, zkuste sladké zařadit pouze do dopoledního stravovacího systému. Odpoledne a večer byste již chuť na sladké měli potlačit. Vaše Šá...Dietolog po ruce
 
 
 
Dnes slíbený rozdíl mezi ENERGETICKÝM A IONTOVÝM NÁPOJEM.
     ENERGEŤÁKY: Jsou povzbuzující nealkoholické nápoje, které obsahují směs stimulujících  látek, sacharidů, některých vitaminů a minerálních látek. Podle výrobců zvyšují výkonnost, rychlost reakce, podporují bdělost, zlepšují koncentraci, revitalizují tělo a mysl, stimulují metabolizmus, urychlují regeneraci těla a tak dále a tak dále.
Energetické nápoje byly původně vyráběny jako doplňkový nápoj pro sportovce. Energetické nápoje sice „nabijí“ před sportovním výkonem či fyzickou zátěží, ale působí výrazně močopudně. Jejich konzumace před fyzickou zátěží A V TEPLE, může být značně riziková – může vyvolat dehydrataci, závratě, a pokud nedoplníme dostatečně ztráty vody, hrozí i zhroucení.
Během fyzického výkonu (a ve velkých vedrech obzvláště) ztrácí naše tělo někdy až těžko uvěřitelné množství vody. Lépe než energetický nápoj pomůže nápoj iontový.
     JONŤÁKY: Doplní ztracené množství tekutin, doplní minerály, udrží konstantní hladinu výkonu, zabrání negativním projevům (např. křečím), zabrání kolapsu organismu.
     Dělíme je podle toho, jaký mají obsah iontů. To se taky někdy nazývá tonicita. Tyto koncentrace potom porovnáváme s krevní plazmou (přesněji s tonicitou krevní plazmy). Pro běžnou sportovní aktivitu užíváme iontové nápoje IZOTONICKÉ. HYPOTONICKÉ tehdy, když máme aktivitu, při níž z nás doslova leje pot. HYPERTONICKÉ nápoje se při sportu neužívají. Jsou to spíše léčebné roztoky podávané nitrožilně.
PS: nejlevnější iontové nápoje si dokážeme vyrobit i doma. Návod v jednom z minulých příspěvků na FB Dietolog po ruce, nebo na stránkách Pro Váš dobrý pocit Vaše Šá…
 
 
 
 
Ach ty bubliny.
1. Oxid uhličitý (CO2) je vedle vody hlavním produktem lidského metabolismu, hlavní „odpadní látkou“, které se organismus zbavuje.
2. CO2 dráždí mechanicky zažívací trakt, urychluje posun nedostatečně natrávené potravy žaludkem a střevem, a narušuje tak proces trávení a vstřebávání živin.
3. Nápoj s CO2 má mírný diuretický účinek, vede tedy k vyššímu vylučování tekutin, nikoliv k zavodnění organismu, což je cílem pitného režimu. 
PORTOVCI vědí, že při sportovním výkonu se po nápoji syceném CO2 dostanou mohem rychleji do svalových křečí a únavy, a proto je jejich nejpřirozenější přijímanou tekutinou VODA, při větším sportovním výkonu iontové nápoje. 
ZÍTRA: ano do posilovny s jonťákem, zásadně ne s energeťákem.
 
 
 
 
6000 kroků Vám skutečně změní život.
Chcete zhubnout a první, co Vás napadne je, že začnete běhat? Čtěte dál.
Pokud uběhnete denně 3 km, získáte po několika týdnech slušnou sportovní zdatnost, ale vaše hmotnost se příliš nezmění. Naprostou většinu práce vašich lýtkových svalů bude hradit spalování sacharidů, tuky se budou spalovat o mnoho méně.
Když nahlédneme do tabulky spotřeby energie při fyzické aktivitě, vidíme, že například jedinec s hmotností 80 kg spálí za hodinu chůze rychlostí 5 km/h přibližně 335 kcal.
Běh v tempu 12 km/h je energeticky přibližně 3x náročnější, tabulka udává spotřebu 1007 kcal za hodinu. Dvacet minut běhu v tomto tempu se tedy energeticky rovná hodině chůze.
Problém však je, že množství tuku, které se za 20 minut běhu spálí, je velmi malé, většinu energie vždy pokryjí sacharidy.
Nic na tom nemění fakt, že jste uběhli 4 km, což je velmi slušný výkon. Množství tuku spáleného za hodinu chůze zde bude přibližně 8 až 12x větší.
Je samozřejmě třeba se smířit s tím, že chůzí nezhubnete za měsíc, tuk je velmi "výhřevné" palivo, na oněch 335 kcal stačí pouhých 37 g čistého tuku, což odpovídá zhruba 50 gramům tělesné váhy. Je to tak - když budete chodit 20 dnů, shodíte kilo. Bude to ovšem kilogram tuku a ne vody, jako u většiny jiných, rádoby zaručených způsobů hubnutí. Pokud se vám ovšem podaří si z chůze udělat pravidelný rituál - alespoň oněch 6000 kroků souvislé chůze denně - pak máte vyhráno: pokud budete chodit v průměru 5 dnů v týdnu, pak za rok můžete shodit 12 kg. 
 
https://www.6000kroku.cz/paradox-chuze
 
 
 
Máte-li rádi brambory.
Představte si, že po totálním zatracení brambor paní Mačingovou se najdou i tací odvážlivci, kteří vystaví dietu na bramborách.
O příznivých kalorických hodnotách brambor jsem psala již dříve. Tohoto faktu využívá týdenní bramborová dieta.
5x denně jíte, z toho 3 pokrmy z brambor(připravené bez tuku) přidáte mléčné výrobky neochucené, ovocné šťávy a zeleninu.
Celková kalorická hodnota na den nepřesáhne 5000KJ, což by znamenalo 3kg úbytku za týden. 
PS: Jako rychlá redukce do plesových šatů, budiž.
 
 
 
Ti Američani...
Novinka: Tři dny v týdnu, minimálně, jezte pouze v rozmezí osmi hodin.
Například - první jídlo ráno v 9 + 8 = 17. Pět odpoledne je doba, kdy jíte naposledy.
Samozřejmostí je zdravá strava, pitný režim a výdrž minimálně tři týdny.
PS: MŮŽETE TO ZKUSIT, a když napíšete vlastní zkušenosti, bude to super.Vaše Šá...Dietolog po ruce.
 
 
 
Co dělat, abychom zhubli? Stačí tři jednoduché kroky.
1. Pohyb
2. Redukce jídelníčku
3. Psychická pohoda
PS: To víme všichni, ale že by to byly jednoduché kroky?
Vaše Šá...Dietolog po ruce
 
 
 
 ODPOVÍDÁM...
Cukr v kávě nebo v čaji snižuje výrazně riziko, že budete přibírat na váze. Vyplývá to ze studie dánských vědců.
Jde o fakta zjištěná pozorováním a ještě je zapotřebí dalšího studia, aby se vyjasnilo, zda kombinace kávy a cukru je tím, co aktivuje hormony snižující chuť k jídlu.
NICMÉNĚ:"K našemu velkému překvapení jsme zjistili, že je výrazně méně obézních či více štíhlých lidí mezi těmi, kdo si sladí kávu nebo čaj," řekl profesor Finn Gyntelberg z kliniky Bispebjerg Hospital v Kodani.
CO ALE URČITĚ PLATÍ:
 
Káva je jeden z nejsilnějších antioxidantů, se kterými se běžný člověk setká, zrychluje metabolismus, tedy celkově podporuje hubnutí.
Kofein totiž zrychluje látkovou výměnu, a tím snadněji tělo spotřebovává kalorie. Například jedno espresso po jídle podpoří dietu. Kromě toho kávové zrno obsahuje také niacin, což je vitamín B3, který podporuje regeneraci a hydrataci pokožky. Samozřejmě to na rozdíl od kouření cigaret přináší svěží vzhled.
 
 
 
 
Kafe svědčí játrům
Vědecké studie dokázaly, že jeden šálek kávy denně podstatně redukuje riziko cirhózy jater.
 
Kafe nás dělá šťastnými
Dvě až tři kávy denně podle vědců podporují produkci serotoninu, dopaminu nebo noradrenalinu, hormonů, které jsou také jindy nazývány hormony štěstí a mají vliv na náš mozek.
 
 
 
 
Kafe pomáhá při Parkinsonovi
Ten, kdo popíjí kávu pravidelně, snižuje riziko, že by jednou onemocněl Parkinsonovou nemocí, která, jak známo, způsobuje třas. Při onemocnění samém má také pozitivní účinek –třas je viditelně menší.
 
Proti stresu? Kafe!
V současné době trpí většina zaměstnanců v práci stresem, nejen z vlastního výkonu, ale také ze vztahů na pracovišti. Toto napětí právě může snížit káva. A to dokonce, jak se zjistilo při pokusech se zvířaty, může učinit už aroma kávy, které cítíme.
 
Kafe snižuje riziko rakoviny
Volné radikály v těle jsou prapůvodem mnoha zdravotních problémů, kromě jiného i rakoviny. Bojujeme proti nim takzvanými antioxidanty, které jsou obsažené v zelenině, ovoci nebo oříšcích a také v kávě! Tělo se pak účinněji brání nejrůznějším nemocem.
 
 
 
 
Kafe má roli při atletických výkonech
Špičkoví sportovci vědí, že šálek kávy před sportovním výkonem přináší lepší výsledky.Káva totiž vyplavuje mastné kyseliny do krevního oběhu, což dodává svalům energii.
 
Kafe je dobré i na cukrovku
V kávovém zrnu jsou obsaženy kyseliny, které tělu pomáhají regulovat krevní obraz a výši cukru v krvi. Lékaři diabetikům radí vypít denně nejméně čtyři šálky kávy, samozřejmě bez cukru, aby se dostali do rovnovážného stavu.
 
Kafe se stará o zdravý mozek
Když denně dodáme mozku trochu kofeinu, snižujeme podle vědců riziko Alzheimerovy choroby. Ovšem musíme s tím začít brzy. Po 65. narozeninách prý už je pozdě začít pít kávu ve velkém, přesto se tím může průběh nemoci zmírnit.
 
 
 
Další jídla pro krásný obličej.
mrkev, meloun, paprika, mango, meruňky, rajčata, luštěniny, ořechy, kvasnice, dost vody a spánku...Tak si vyberte.
 
 
 
JAK PEČOVAT O HLAVU ZVENKU?
Aneb manuál pro krásný obličej a vlasy.
1. Potraviny s omega3 mastnými kyselinami - ryby žijící v chladných vodách - lososi, makrely, pstruzi a tuňáci
lněná a dýňová semena, řepka olejka a zelenina listová
Obsah omega 3 ve 100gramech:
Len-20
Losos-3
Vlašské ořechy-3
Dýňová semena-3
Sleď-2
Máslo-1
Sojové boby-1
Pšeničné klíčky-0.5
Olivový olej-0.5
PS: LNĚNÁ SEMENA DRCENÁ, pro trávení lepší, než celá, MAJÍ BEŽNĚ V DM DROGERII.
Zítra pokračování...
 
 
 
JAK PEČOVAT O SVOU HLAVU ZEVNITŘ,
Chcete, aby Váš mozek správně fungoval? Nakrmte ho správnými potravinami.
MRKEV - aktivuje metabolismus mozku, před přijímací zkouškou, testem si dejte čerstvou mrkev, nebo mrkvový salát.
ČERNÝ RYBÍZ - způsobuje ostřejší vnímání
CIBULE - ředí krev, tím se lépe okysličuje mozek, tedy lépe pracuje. Pomáhá i při fyzickém vyčerpání.
MÁTOVÝ ČAJ -  pomáhá s koncentrací, soustředěním se. Místo limonády si do školy připravte čajíček a máte to v kapse...
VLAŠSKÉ OŘECHY -  nenasycené mastné kyseliny drží mozek v dobré kondici
ANANAS -  vitamín C a mangan potřebujeme pro dobrou paměť
ZELÍ -  zpomaluje činnost štítné žlázy, což člověka zbavuje nervozity, když jsme v klidu, rozhodujeme se lépe.
 
 
 
RADA 1
Chcte-li mít zdravé klouby, zařaďte do jídelníčku:
brokolici, špenát, kapustu, dýni, zelí, brambory, luštěniny, ananas, kurkumu, zázvor, olivový olej, semena, ořechy, tuňáka, makrelu, mandle.
RADA 2
Na bolavé koleno obklad z rozmačkaných bílých hroznů. Vložte drť do gázy a na postiženém místě ponechejte asi hodinu. Poté natřete přípravkem na klouby. Bude lépe vstřebáván...
 
 
 
INFORMACE DO POSILOVNY:

PRO RŮST SVALOVÉ HMOTY JE NEZBYTNÉ PŘIJÍMAT KVALITNÍ BÍLKOVINY, NAVÍC VE SPRÁVNĚM POMĚRU.
Při dodržení příjmu 1,6g bílkovin na 1Kg/den si dostatečně zajistíte aktivní růst svalové hmoty. Příjem bílkovin nad maximální hranici 1,6g je již nežádoucí, tělo není schopné přijaté bílkoviny nad touto hranicí dále zpracovat, VZNIKAJÍ ZDRAVOTNÍ POTÍŽE.

ORIENTAČNÍ OBSAH BÍLKOVIN VE 100GRAMECH VÝROBKU
Kuřecí prsa 20g
Krůtí prsa 21g
Hovězí zadní 30g
Vepřové zadní 17g
Skopové zadní 13g
Telecí zadní 20g
Králičí 15g
Tuňák ve vlastní šťávě 20g
Tuňák v oleji 25g
Treska 17g
Kapr 17g
Kachní prsa 21g
Srnčí stehno 17g
Pstruh 10g

Výrobky z mléka
Tvaroh 18g
Sýt cottage 14g
Olomoucké syrečky 30g
Sýr eidam 30g
Sýr ementál 28g
Sýr hermelín 21g
Sýr niva 20g
Sýr parmazán 35g
Sýr romadur 18g
Bílý jogurt 13g
Mléko 3g
Kefír 3g
Smetana 3g

Luštěniny B
Hrách loupaný 23g
Fazole 8g
Čočka 25g

Ostatní B
Sója 50g
Šunka drůbeží 23g
Šunka vepřová 16g
Vaječný bílek 1ks 4,5g
Vaječný žloutek 1ks 6g
Chléb pšeničný 8g
Celozrnný chléb 12g
Špagety 11g
Piškoty 9g
Rýže 8g
 
Kalorická restrikce 
má u mnoha organismů pozitivní vliv na délku života. Pokud je těmto organismům při zachování všech ostatních komponent potravy snížen příjem energie o 30 až 50 % pod běžné hodnoty, pak se jim prodlužuje život až o polovinu.
      O přesném mechanismu účinků kalorické restrikce se vedou mezi odborníky spory. Vědci se nicméně shodují v tom, že ke klíčovým signálním drahám, které se na prodloužení života po kalorické restrikci podílejí, patří dráha zahrnující růstový faktor IGF-1 (inzulinu podobný růstový faktor 1). Tento růstový faktor se syntetizuje v játrech v odezvě na působení růstového hormonu. Při omezení kalorického příjmu klesá u pokusných zvířat tvorba IGF-1 o 30 až 40 procent.
 
Závěry experimentů VŠAK U člověka neplatí.
      Např. vegani mají v těle méně IGF-1 dokonce i v případech, kdy měli mnohem více tělesného tuku než jejich protějšky žijící na tvrdé kalorické restrikci. Koncentrace IGF-1 v lidském organismu jsou velkou měrou závislé na příjmu bílkovin. Lidé s tvrdou kalorickou restrikcí přijímají ve formě proteinů 23 až 24 % energie. Vegani získávají z proteinů jen 10 % energie.
NICMÉNĚ:
V nedávné době bylo objeveno, že podobně jako tzv. kalorická restrikce účinkuje RESVERATROL, COŽ JE LÁTKA, JEŽ patří mezi antioxidanty. Jejich působení se dává do souvislosti s pozitivním ovlivněním metabolismu tuků a se snížením počtu kardiovaskulárních a nádorových onemocnění. 
PS: V přírodě se resveratrol vyskytuje v celé řadě rostlin. Jsou to např.: zelí čínské, brokolice, čekanka, česnek, mrkev, petržel, cibule, čajovník zelený či podzemnice olejná (burské oříšky). Koncentrace resveratrolu se v těchto látkách pohybuje v rozmezí od 2–15 mg.kg-1. Nejvýznamnějším přírodním zdrojem resveratrolu jsou však hrozny révy vinné. V některých odrůdách červeného vína se totiž koncentrace pohybují až v hodnotách okolo 28 mg.kg-1. Takto vysokou koncentraci můžeme nalézt např. u odrůdy Pinot Noir (Rulandské modré). Zajímavé je, že bílé víno, respektive jeho hrozny, tak vysoké hodnoty nevykazují.
 
JIŽ VÍTE, PROČ JE DOBRÉ OBČAS SI NĚCO ZOPAKOVAT. HLEDEJTE ODKAZ S NÁZVEM,,TOHLE DÁTE VŠICHNI A RÁDI!"
 
 
 
Opakování:
Tohle dáte všichni a rádi...
Dnes mám radu, kterou dodržovat bude hračka.Blíží se psota a slota a je potřeba podpořit imunitu. K tomu slouží látka, jež se jmenuje RESVERATROL. A teď pozor. Červené víno(víc než bílé)tuto prospěšnou látku obsahuje a 2-3 deci vína denně prospívají imunitě a brzdí v těle záněty. Resveratrol najdeme i v arašídech, borůvkách, brusinkách...Vzhůru do všech oslav, setkání a akcí...podpoříme bezva vztahy i imunitu.
 
Cvičení pro správnou psychiku máme, přidáme si super potraviny.
ČOKOLÁDA - místo neurolu rozpustit 1 kostičku kvalitní čokolády v ústech, stimuluje produkci serotoninu a dopaminu.
ZÁZVOR - na trávení, ředění krve, při chřipce, zahřeje tělo i duši.
BANÁNY - hořčík a draslík spolu s vitamíny B a C, beta karotenem, dělají z banánu ovoce štěstí.
 
 
 
Podzim je období barevných proměn, žaludečních problémů a úzkostí.
Od napětí, stresu si pomůžeme jednoduchým cvikem.
Sedněte si do tureckého sedu ruce na kolena dlaněmi vzhůru, spojte palce s prsteníčky a nadechujte se v rytmu počítání 1a2a3, vydechujte a počítejte 1a2a3a4a5a6.
Opakujte alespoň tři minuty denně. 
PS: Nezapomínejme na radu z hlubokého minula, jež začinala slovy,,To dáte a rádi..."
Hezké barevné dny. Vaše Šá...
 
 
 
Rady pro správné trávení:
- v zimním období vyměňte syrovou zeleninu za vařenou, dušenou...
- choďte, hýbejte se
- masírujte si pupík ve směru hodinových ručiček
- vynechejte bílou mouku
- ke snídani kaše(pohanková, rýžová, špaldová, kukuřičná), pozor na cukr
- užívejte si barvy podzimu
- nezapomínejte na blahodárné učinky červeného vína
Pijte teplé nápoje, obejděte se bez bublin a když ujdete denně 100000 kroků, tak budete i redukovat hmotnost.
Vaše Šá...Dietolog po ruce
 
 
 
Vlašské ořechy
Obsahují tuky, zinek a měď. Ta má za úkol pomáhat železu z potravy, aby se vstřebalo do těla. Chudokrevní by se tedy na vlašské ořechy měli zaměřit. Dále podporuje duševní procesy.Pozor však na množství tuku, proto konzumujeme maximálně 5 ořechů denně. Zajímavá je studie, že velké množství mědi v organismu způsobuje u mužů plešatost. My jsme se ve škole učili, že naopak nedostatek mědi způsobuje padání vlasů. Množství mědi v ořeších však není alarmující.(Potraviny s největším obsahem mědi: ořechy, ovesné vločky, droždí, játra, kakao, maliny či houby)
 
 
 
 
Mrkněme na řasy.
     Sladkovodní i mořské - podporují vylučování škodlivin z organismu, regenerují zažívací ústrojí, působí proti zácpě, pozitivně ovlivňují alergie, zlepšují hojení ran(cukrovkáři), detoxikují játra, preventině působí proti nádorům, proti poruchám štítné žlázy, vysokému tlaku, cevním potížím, poruchám metabolismu.
Zdroj - Řasy používáme při přípravě suši, konkrétně řasu nori, nebo si pořídíme řasu drcenou a používáme jako posyp např. na saláty, těstoviny...
 
 
 
Dnes něco nového pro redukci.
   DASH dieta podle Renaty Daubnerové.
„Dieta, jež byla původně vyvinuta pro lidi s vysokým krevním tlakem, má krom redukce hmotnosti celou řadu zdravotních přínosů – snižuje cholesterol, snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, ledvinových kamenů a diabetes aj.“ vysvětluje Renata Daubnerová.
Denní strava se dle DASH skládá z pečiva, čerstvé zeleniny a ovoce, několika porcí mléčných výrobků, z libového masa, ořechů, semínek a luštěnin.
Pozitiva
Nic striktně nezakazuje ani extrémně neomezuje, možná i proto je již několikátým rokem vyhlášena jednou z nejlepších diet vůbec.
Negativa
Nejsou
 
 
 
Šokující pravda. Vědci porovnali BIO a normální potraviny a zjistili, že jediným rozdílem byl obsah DUSÍKU, a to v neprospěch BIO potravin. Nejhůře na tom je modla všech dietářů, HLÁVKOVÝ SALÁT. Prý ho lze přirovnat k „papírovému kapesníku ve sklenici vody“. 
Obsahuje především vodu (95 a více procent) a vlákninu (zhruba 1,5 procenta), a samozřejmě i vitamíny, ale také ze všech rostlinných surovin nejvíce zmíněných dusičnanů.
Dusičnany se přitom v organismu rozkládají na dusitany a mohou se měnit na rakovinotvorné nitrosaminy. Další možností je rozklad až na oxidy dusíku, které se váží na hemoglobin a způsobují omezený přenos kyslíku v krvi, což může v případě kojenců způsobit i smrt. To vše samozřejmě platí při vysokých koncentracích, tedy při stálé a intenzivní konzumaci stejného druhu listové zeleniny.
 
 
 
Cizrna je ...
luštěnina, tedy je zdravá(obsahuje snad všechny vitamíny a minerály), tedy je do jídelníčku vhodná a jak ji zpracovat, aby cizrnu jedly i děti?
1. namočit na dvě hodiny
2. uvařit, nejrychleji v papiňáku - 45 minut
3. slít, hodit na pánev s trochou olivového oleje a osmahnout
Získá oříškově kaštanovou barvu, může se jíst jen tak, místo buráků, nebo přidat do salátů, polévek.
 
 
 
Co už není zdravé?
NOVÝ POJEM: ORTHOREXIE.
     Lidé trpící orthorexií přikládají zdravé stravě takovou důležitost, že to narušuje jejich vztahy s okolím nebo přímo ohrožuje jejich psychickou rovnováhu, případně zdravotní stav. 
     Člověk s orthorexií postupně vyřazuje ze svého jídelníčku potraviny, které považuje za nezdravé. To však dělají všichni lidé, kteří chtějí jíst zdravě. Jak poznat hranici, kde končí zdravý rozum a začínají přehnané zásady? Tato hranice je někdy bohužel neostrá. 
     Dá se však říci, že osoby s orthorexií postihují převážně tyto problémy:
- strach z nezdravého jídla („Když to sním, vystavuji se riziku nemoci.“)
- závislost na zdravém jídle („Bez svého specifického jídla to nezvládnu/se budu trápit.“)
- pocity viny a výčitky po konzumaci něčeho nevhodného („Zkazil jsem to/nezvládl jsem to…“)
- zhoršení vztahů s okolím kvůli jídlu („Oni to nechápou/nerespektují/ignorují…“)
- stranění se jinak stravujících lidí („Nepatřím mezi ně/hnusí se mi/nutí mě jíst jinak…“)
- deficity živin a problémy z nich plynoucí (podváha/ztráta menstruace/sportovního výkonu/libida/snížení imunity/kazivost chrupu/stárnutí pokožky/svalové křeče/střevní problémy/deprese a mnohé další…)
 
 
Brambory, poklad, na který zapomínáme...
Tento dietní zázrak pochází od Inků, obsah kalorií, které najdeme ve 100 g brambor, je dokonce nižší než v nízkotučném jogurtu (vařené neobsahují téměř žádný tuk a porce brambor obsahuje jen kolem 130 kalorií).
Jsou úžasným zdrojem minerálů, obsahují širokou paletu stopových prvků, jako např. draslík, hořčík, zinek, vápník, fosfor, železo, měď, fluor, sodík, chrom a další. 
Jsou tedy skvělým a levným zdrojem minerálů nezbytně nutných pro zdraví našich orgánů a jejich správnou funkčnost. Jsou důležité například pro srdce a cévní systém, hormonální procesy, metabolismus tekutin v těle, krvetvorbu, zdravé kosti, klouby, šlachy a svaly, plodnost a potenci, v neposlední řadě také kůži, vlasy, nehty, obranyschopnost těla a pevné nervy. Brambory jsou také zdravé pro růst a vývoj u dětí, všechny výše jmenované minerály, především pak vápník, hořčík a zinek jsou velmi prospěšné pro jejich růst, jak kostí a svalové tkáně, tak i mentální vývoj a silnou imunitu.
Z vitaminů v bramborách najdeme především vitamin C, který se sice tepelnou úpravou částečně ničí, ovšem i tak stojí za zmínku.
Slupka brambor navíc obsahuje vitaminy skupiny B, jako niacin, kyseliny pantotenovou a velice prospěšnou kyselinu listovou, která hraje důležitou roli např. při krvetvorbě, pro plodnost a zdravý vývoj plodu v těhotenství.
Brambory pomáhají snížit krevní tlak a posílit cévní systém, trpíme-li otoky nebo přílišným zadržováním vody v těle, brambory nám mohou pomoci i s tímto problémem.
 
 
 
Zdravá snídaně?
Zvláště dětem často k snidani nabídneme cereálie. Je to pro nás, rodiče, mnohdy nejschůdnější řešení, jak do dětiček dostat snídani.
Ale...
Nejvíce cukru, jednu třetinu, obsahují Tesco Frosted Flakes
Nejméně cukru - Ovesní biskiti
Nejméně soli - Swietviet
Nejvíce soli(jako slané pečivo) - Cini Minis
Nejvíce energie ve 100gramech - Jeníkův lup-Bonavita, Biskiti-Emco
Nejméně energie ve 100 gramech - Fun Zoo-Lidl
 
 
 
Jablka
Nejrozšířenější ovoce, jež je u nás celoročně k dispozici.
Obsahují pektin.který snižuje hladinu cholesterolu, podporuje činnost střev, metabolismus a trávení.
Co možná nevíte, jablka pročišťují organismus po antibiotikách.
 
 
 
Čekanaka, další z okopanin. Čekankové puky známe, jsou hodnotnou zeleninou. Méně známé je užití kořene. Tedy látky INULIN, jež se z kořene získává.
      Inulín - tento bílý ,nasládlý, zcela rozpustný prášek je velmi oblíbenou složkou dietních koktejlů a zdravé výživy. Nejenže konzumace Inulínu zvyšuje vstřebatelnost kalcia, ale má i prebiotické účinky ( pomáhá obnovovat střevní mikroflóru ). Pro člověka jsou oligosacharidy Inulínu složité - nestravitelné,
(Protože inulin se neštěpí v tenkém střevě, není resorbován a využíván. Jeho kalorická hodnota je velmi nízká až nulová, nezvyšuje hladinu krevního cukru.) 
...avšak pro střevní kultury ( střevní mikroflóru ) představují životně důležitý zdroj energie. Inulínové oligosacharidy jsou palivem střevní mikroflóry, díky tomu Inulín velmi příznivě utváří střevní prostředí. Jako plně rozpustná vláknina rostlinného původu hraje Inulín svoji roli též v nízkokalorické dietě a ve stravě diabetiků. 
 
Inulín pomáhá vyrovnat a udržovat stálý krevní cukr. 
 
 
 
Vite, co je okopanina?
Pod tímto názvem najdeme tak běžné věci, jako jsou brambory, nebo řepa.
Brambory jsou vhodnou potravinou  pro osoby, které chtějí snížit svoji hmotnost. Střední porce (180 g) vařených oloupaných brambor představuje kolem 140 kcal, což je mnohem nižší množství energie než ve stejném množství vařených těstovin (186 kcal) nebo vařené rýže (248 kcal)
Další dobrou zprávou pro ty, kdo snižují svoji hmotnost, je skutečnost, že brambory nemají vysoký sytící index. Energická hustota (tj. množství kalorií v 1 g potraviny)nepředstavuje vysoký příjem energie.
Brambory jsou zdrojem vitamínů skupiny B. Jedna porce vařených brambor (180 g) obsahuje množství vitamínů B1, B6 a kyseliny listové. Tato skupina B vitamínů má v organismu celou řadu funkcí včetně účasti na metabolismu sacharidů.
Brambory jsou také významným zdrojem draslíku a obsahují malé množství hořčíku a železa. 
 
 
 
Sníte-li 100g mléčné čokolády, je to kaloricky stejně vydatné, jako kdybyste snědli pečené kuřecí stehno, nádivku a 4 bramborové knedlíky...
 
 
 
Snědli byste 7 velkých konzerv tuňáka ve vlastní šťávě? Že ne?
Přitom to děláte často. Jen v trošičku jiné formě!
Prostě sníte: 1 hamburger+porce hranolků+cola.
 
 
 
Super ovoce Camu Camu
Umí všechno, co je popsáno níže, ale hlavně, ŽENY: 
     Camu Camu získalo přívlastek „anti-aging”, protože značně zpomaluje procesy stárnutí buněk všech orgánů, pokožky i celého organizmu. 
 
 
 
Camu Camu posiluje a chrání játra, pomáhá při jejich virovém zánětu  
pomáhá předcházet revmatickým chorobám a artróze  
mírní již existující záněty a snižuje bolesti kloubů   
účinně chrání před chřipkou a nachlazením   
před infekcemi, chorobami dýchacích cest   
astmatem, kašlem, záněty průdušek, plic a vedlejších nosních dutin   
chrání oční sítnici a oční nervy  
pomáhá při problémech spojených s viděním  
zabezpečuje před očním onemocněním, jako je glaukom  
při Parkinsonově chorobě, pomáhá ve značném stupni zredukovat její progresi, a užívané profylakticky před ní účinně chrání   
pomáhá udržet v dobrém stavu srdce, cévy a krevní oběh  
proti vředům a oparům  
hrání před neurodegenerativními chorobami  
demencí, Alzheimerově chorobě  
zhoršení koncentrace a paměti  
pomáhá při nervozitě, depresi  
vysokém krevním tlaku   
cukrovce   
podporuje lepší náladu a zvyšuje vitalitu  
má zásadní význam při tvorbě spermatu   
pomáhá překonat již existující infekce.   
 
 
 
 
Topinambury, 
lidově zvané také jako “židovské brambory” nebo  “jeruzalémské artyčoky” obsahují dietně příznivý polysacharid inulin, vitamin A, B1, B2, C a D.
     Jsou velmi vhodné jako náhrada brambor pro diabetiky, protože neobsahují škrob, ale obsahují vysoké množství železa, křemíku, draslíku a také vitamin C. Připravit je můžete vařením, dušením, zapékáním, smažením, grilováním jako jakoukoliv jinou zeleninu. 
 
 
 
1 litr coca-coly.
Všichni víme, kolik obsahuje cukru. Víte také to, že tento obrovský obsah cukru z těla dostanete až po 8 kilometrech běhu?
 
 
 
Quinoa
Mrňavoučké kuličky, mohou být černé, hnědé, fialové, červené, oranžové nebo žluté barvy,
Quinoa vyniká svou jednoduchou přípravou. Vařte podobně jako rýži (2 šálky vody na 1 šálek obiloviny) po dobu 14-18 minut. Po uvaření se quinoa vyznačuje příjemně lehkou, nadýchanou strukturou a jemnou, lehce oříškovou chutí. K ochucení quinoy použijte jakékoliv koření či zeleninu. Smícháním s ovocem, medem, ořechy a mlékem vznikne energeticky bohatá a přitom zdravá a chutná forma snídaně. Vychlazenou přidávejte do salátů. je to prostě potravina chameleon.
Lze koupit i vločky, mouku. Je přirozeně bezlepková.
 
 
 
Amarant
     Užívají se semínka, jež jsou prospěšná obzvlášť svým vysokým obsahem proteinů.Jsou zdrojem vápníku, hořčíku a kyseliny listové, železa, vitamin B2 a vitamin E. Semena jezte samostatně, jako cereálie, nebo semletá na mouku, která je vhodná obzvláště pro lidi s bezlepkovou dietou i pro děti jako náhrada za pšeničnou mouku při zavádění nemléčné stravy v dětské výživě. 
     Bílkovina amarantu je svou kvalitou podobná bílkovině živočišné, amarant však neobsahuje cholesterol. Obsažená vláknina i škrob jsou i vhodné k předcházení zácpy a jejich komplikací.
 
 
 
Dnes se podíváme na méně časté OBILOVINY.
NEBAVÍ VÁS STÁLE STEJNÉ PŘÍLOHY? 
     ZKUSTE MÉNĚ ČASTÉ DRUHY: pohanku, amarant, proso, triticale, čirok, špaldu...
TRITICALE(kříženec pšenice a žita) A ŠPALDA(velmi hodnotná odrůda pčenice)
Obě plodiny: vyšší biologická hodnota pro výživu člověka,  než klasické odrůdy, obě dobře nakličují, klíčením roste obsah vitamínů - C,E. Špaldové těstoviny a mouka v běžné prodejní síti, tritacale v prodejně se zdravou výživou. Tam i zrna k naklíčení.
Pohanka - oproti obilovinám obsahuje RUTIN, který zlepšuje pružnost cévních stěn. Vaří se jako příloha k masu(jako rýže -např. rizoto POHANKOTO, chcete-li, na sladko, NÁKYPY, rozvařené na kaši, nebo kaši z mouky - jako krupicovou, UVAŘENOU pohanku PŘIDÁVÁME DO TĚSTA NA KARBENÁTKY, do SEKANÉ, několik hodin namoženou zase do salátů...)
JE BEZLEPKOVÁ.
 
 
 
Sportujete, protože chcete být fit a zdaví. Přesto pociťujete bolesti v kloubech. Možná přetěžujete svůj kloubní systém. Orientační informaci Vám podá dietolog po měření na speciální váze a.jednoduchém výpočtu. Sportovní poradce pak doporučí typ pohybové aktivity, fyzioterapeut napraví alespoň částečně vzniklé "škody".
 
 
 
 Stravovací a sportovní plány - častý dotaz klientů.
Kvalitní plán sestaví dietolog TEPRVE na základě měření kaliper(10 hodnot-podkožní tuk, měří se speciálními kleštěmi) a dalších: výpočtu obsahu tělesného tuku, zjištění aktivní tělesné hmotnosti, přihlédnutí k věku, kondici, stresu, životnímu stylu, aktivitě, sportu, opakovaným dietám.
     Zvláštnosti jsou u mužů a žen. Samozřejmostí je konzultace se sportovním trenérem, případně fyzioterapeutem. Odpovedět je tedy obtížné. Informací jsou povšechné rady, jež najdete v dámských časopisech.
 
 
 
Kterými potravinami ovlivníme volné radikály?
SEMENA, SLUPKY OVOCE, STONKY A KOŘENY ROSTLIN, ZELENINA, OVOCE(vhodnější u nás dozrávající, v nezralých, které "dojdou"cestou v kamionech, příliš antioxidantů nenajdeme)ČERVENÉ VÍNO, ČAJ, KURKUMA, VAJEČNÝ ŽLOUTEK, OLIVOVÝ OLEJ, ČOKOLÁDA, OŘECHY, ŠÍPKY, LÉKOŘICE, GREPOVÁ SEMÍNKA, BÍLÁ ČÁST KŮRY POMERANČŮ, CITRÓNŮ, ZÁZVOR.
 
 
 
Radikály.
Chybí jim jeden párový elektron a asi proto jsou pěkní vzteklouni a projevují se vysokou reaktivitou. Za každou cenu chtějí to volné místo zaplnit a tak "obtěžují" okolní buňky a ničí je.
Hmmm. A co s tím ve vztahu k výživě?
Volné radikály vznikají jako produkt metabolismu, jsou přítomné v potravě, ve vzduchu, ve vyšší míře vznikají při námaze(sportu).
JAK PŮSOBENÍ RADIKÁLŮ OVLIVNIT VHODNOU POTRAVOU?
Čtěte zítra...
 
 
 
TLUSTÍ I TENCÍ...ti všichni mohou trpět podvýživou. 
2 miliardy lidí na světě trpí podvýživou, z toho "jen" 8 % z humanitárních důvodů a ostatní? 
     Podvyživený může být klidně tlouštík, co jí výhradně tuky a cukry, (viz minule hamburgry, pizza, párek v rohlíku, hranolky)a když se provede rozbor krve, zjistí se katastrofální nedostatek bílkovin, minerálů a stopových prvků. Tělo pracuje na dluh, opotřebovává se, imunita klesá, metabolické, oběhové a pohybové problémy se prosazují.
     Podvyživená je i štíhlá žena, co dlouhodobě drží dietní opatření, láduje se všemi možnými potravinovými doplňky a ze stravy záměrně vynechává určité skupiny jídel, které jsou z jejího stravovacího hlediska na pranýři.
 
 
 
 
Dnes TEST pro ženy o MUŽÍCH. Proč VAŠI muži tloustnou?
Byli aktivními sportovci a náhle přestali. 
Oženili se a rodinný život způsobil, že „zpohodlněli". 
Vyžadují stravu „jako od maminky"
Racionální výživu považují za zženštilost.
Domáhají se především masa.
Pracují a pracují.
Nemají čas se zdravě najíst. 
Nenalézají čas na fyzickou aktivitu.
Pohybují se jen v autech. 
Stravují se v restauracích a fast foodech.
Kvalitu stravy neřeší.
Konzumují velké množství nevhodných druhů tuků, piva a kofeinových limonád.
Nemají výdrž v dodržování dietních rad.
Neradi se v čemkoli omezují.
Nejsou schopni prosadit mezi kamarády, že se stravují zdravě kvůli sobě.
NEBO JE MY ŽENY VYKRMUJEME CÍLENĚ, DLE HESLA:"LÁSKA PROCHÁZÍ ŽALUDKEM," ABY NÁM ONI OBÉZNÍ NEBĚHALI ZA JINÝMI?
 
 
 
 A navíc...proč nám tolik chutná a tolik toho sníme v Mekáči a KFC?
Protože do každé porce je přidaná frukóza.
     Pokud přijímáme fruktózu, přijímáme vlastně tuky. Zatímco glukóza se spálí a přemění na tuk jen z 5 %, fruktóza se přemění na tuk ze 40 %.
 
Zvýšený příjem fruktózy zvyšuje obezitu i dalším mechanismem. Ovlivňuje totiž hormony leptin a grelin, které stimulují centra sytosti. Fruktóza méně než glukóza navozuje pocit sytosti, takže máme větší pocit hladu...a proto nám v mekáči a KFC chutná a více toho sníme...
 
 
 
...jak mohou ženy po čtyřicítce PODPOŘIT ZPOMALUJÍCÍ SE METABOLISMUS:
Jíst častěji a méně s kvalitními bílkovinami 0,7-1,0g/kg váhy denně
(vejce, krůtí maso, ryby, králík, tofu, tempeh, cizrna, hrách, čočka)
Doplnit potraviny, které mohou eliminovat možné příznaky menopauzy
(červený jetel, fenykl, mateří kašička, včelí pyl, jablka, rýže natural, švestky, olivy, vitamín E)
Chodit spát dřív, aby se hormon leptin (sygnalizuje pocit nasycení a předchází přejídání) během spánku stačil vyprodukovat
Číst složení potravin, jež kupujete. Cukr, glukózo-frukózový sirup, invertní sirup, nebo třtinový...všechny tyto složky se ukládají do těla jako tuk... 
 
 
 
...citrusové plody, jablka, kiwi, ananas, mango, broskve, fíky, datle, rybíz, maliny, jahody, angrešt, ostružiny, rajčata, luštěniny, kysané zelí, celer, paprika, ředkev, křen, mandle, pistacie, arašídy, semínka dýňová a slunečnicová, piniové ořechy, cukr, med, javorový sirup, řeřicha, bazalka, vanilka, skořice, kari, muškátový oříšek, mléčné výrobky, vejce, ryby, korýši, sezam + všechny hotové potraviny(konzery) a polotovary...NE NEJDU NAKUPOVAT,TOTO VŠECHNO VÁM DOPORUČÍ LÉKAŘI VYNECHAT, KDYŽ MAJÍ PODEZŘENÍ NA ALERGII
PS: Alergie je částečně dědičná, částečně získaná. Například pozdním zaváděním různých potravin do jídelníčků malých dětí, užívání konzervantů v raném věku dětí, potrava složená z polotovarů, v neposlední řadě i upřednostňování kuřecího masa, se kterým přijímáme do těla antibiotika i hormony.
 
 
 
Všechny známé alergie, vejce mléko ořechy, ryby, obilí...se projeví ihned. Vyrážky, svědění, otoky.
Intolerance na lepek je něco jiného. Chronický zánět sliznice tenkého střeva se v závislosti na složení stravy projeví po měsících i letech.
Dětí, ale i dospělých alergiků přibývá. Dílem za to mohou někdy až sterilní domácnosti, kde dítě vyrůstá, dílem nevhodná strava plná umělých přísad(barviv, éček, konzervantů).
Čtěte složení potravin, jež kupujete. Abyste nebyli časem jako chemická továrna, co "jede" jen na umělé látky.
Databáze éček:
www.emulgatory.cz/seznam-ecek
 
 
 
Dospělí v každém věku...
Poslední studie prokázaly, že čtvrtina dospělé populace (aniž by to věděli) trpí alergií, nebo intolerancí na mléčnou bílkovinu. U dětí tato nesnášenlivost mizí většinou do 15ti let věku, alergie, či intolerance, kterou získají dospělí, mohou kdykoli - přetrvává.
PŘÍZNAKY: neidentifikovatelné svrbění, občasná ložiska vyrážky, kašel, kopřivka, průjem, nebo naopak zácpa... A pak se v tom vyznejme, že?
PS: Dospělý jedinec mléko nepotřebuje, naopak. A když, tak kysané výrobky, ty jsou pro trávicí trakt a zažívání šetrnější. A navíc bych volila velmi dobře mlékárnu, kde Váš oblíbený výrobek přichází na svět. Určitě výrobce z Čech, Moravy...
 
 
 
Dnes od alergenů na skok k něčemu, co jste již četli+tipy na boj s CHOLESTEROLEM.
Tohle dáte všichni a rádi...
Mám radu, kterou dodržovat bude hračka.Blíží se psota a slota a je potřeba podpořit imunitu. K tomu slouží látka, jež se jmenuje RESVERATROL. A teď pozor. Červené víno(víc než bílé)tuto prospěšnou látku obsahuje a 2-3 deci vína denně prospívají imunitě a brzdí v těle záněty. Resveratrol najdeme i v arašídech, borůvkách, brusinkách...Vzhůru do všech oslav, setkání a akcí...podpoříme bezva vztahy i imunitu.
+ CHOLESTEROL - občas sklenka vína prospěje vašim cévám, vláknina, která čistí cévy je taky dobrá,  vyloučit nasycené tuky se dá bez problémů - rafinované oleje-margaríny...vyměnit hovězí maso za rybí, to chce odříkání...a trochu pohybu, no a máte skvělé vyhlídky na úžasný skvělý barevný podzimní čas.
PS: Letos jsou zvláště vybarvené šípky a na Benďáku i jinde jich je fůra. Vyražte si pro super dekoraci zdarma. Vaše Šá...
 
 
 
Dnes PSEUDOALERGIE.
     Náhle vám stoupne tlak, zrychlí se činnost srdce, jste nervózní, všechno vás svědí, tvoří se vám červené fleky na kůži, případně vyrážka, máte pocit vnitřního třesu, jste stále unaveni, bojujete s ucpaným nosem a špatně spíte? To jsou projevy, při kterých by vás nenapadlo, že možná trpíte histaminovou intolerancí.
 
Histamin vzniká při mikrobiologickém rozkladu potravin, a proto se velmi hojně vyskytuje v potravinách živočišného původu jako jsou například ryby, mléčné výrobky nebo maso, ve výrobcich procházejících mikrobiologickým kvašením a fermentací, jako například v pivu, kyselém zelí, uzeninách a sýru.  Na histamin jsou velmi bohaté výrobky jako extrakty droždí, uzené makrely, uzeniny, sardelové výrobky, šunka a konzervovaný tuňák, citrusové plody, syrový bílek, kynuté těsto, oříšky, dále káva a černý čaj a víno (červeně víno více než bílé).
 
 
 
Dnes potravinová alergie a potravinová intolerance.
Alergie=nepřiměřená reakce imunitního systému na určitou potravu, nebo její složky. TO TÉMĚŘ VŠICHNI VÍME.
Intolerance=mizivá, žádná schopnost organismu zpracovat určitou potravu.
TAKŽE, KDYŽ SE OSYPU, NATEČOU MI RTY...VÍM, ŽE JSEM ALERGIK. jSEM-LI INTOLERANTNÍ K NĚJAKÉMU TYPU POTRAVINY, NEMÁM VHODNÉ ENZYMY K TRÁVENÍ, ale příznaky fatální nejsou. Nejčastějšími projevy jsou nepříjemné pocity v krajině břišní, nadváha, bolesti hlavy, překyselení organismu, náchylnost k infekcím a celkové neprospívání.
 
 
 
A znovu, co všichni dobře známe:
- 4-5 denních dávek jídla
- nejméně 5 porcí ovoce a zeleniny denně
- nezavrhujte tuky, olivový olej na zelenině vypadá dost dobře a navíc Vám zaručí, že vitamíny a vše cenné ze zeleniny Vaše tělo skutečně využije
- na smažení řepkový, je optimální vzhledem k obsahu mastných kyselin, tedy pokud opravdu nezainvestujete do svého zdraví a nepřejdete na kokosový, KOKOSOVÝ OLEJ JE Z DIETOLOGICKÉHO HLEDISKA VE VŠECH SMĚRECH NEJLEPŠÍ, ale cena 200Kč za 250-300 gramů je v obchodech běžná.
- pijte vodu - 0,5l na 15kg váhy denně
- pohybujte se
Vaše Šá...Dietolog po ruce.
 
 
 
KDYŽ NE DO 18ti, TAK UŽ NIKDY...
O co kráčí? Do osmnáci let se člověku tvoří kostra a také paměťové stopy. Potom je člověk na zbytek života hotový. To je věc známá, ale dokážeme se podívat dál?
Všichni víme, co je cukrovka, tedy diabetes. Všichni víme, co je stařecká cukrovka, tedy diabets 2. typu(onemocnění, které je vyvoláno metabolickými poruchami. Nejčastěji se jedná o obezitu, nedostatek pohybu a nezdravý životní styl a výživu.)
Řekli bychom, že stařeckou cukrovku trpí lidé starší, ale nemocní jsou dvacetiletí i děti školního věku. Čím to?
Nesou si z rodiny zátěž v podobě špatných návyků. Normální je se nehýbat, normální je sníst k dopolední svačině chipsy a zapít vše energetickým nápojem, případně nejíst celé dopoledne a vše dohnat večer. Skvělá cesta k cukrovce. Kde jsou zásady správného životního stylu? Vaše dítě si je osvojí, ale...
...KDYŽ NE DO 18ti, TAK UŽ NIKDY...
 
 
 
další NOOTROPIKA
Lecithin patří k látkám, které jsou pro člověka naprosto nepostradatelné. Dostatek lecithinu působí do značné míry na snížení projevů nervozity, zlepšení psychické výkonnosti a odolnosti, zlepšení paměti a schopnosti koncentrace, zlepšení spánku a řady dalších projevů. Nachází se ve vaječných žloutcích, v buňkách semen rostlin.
 
Více informací na: https://www.celostnimedicina.cz/lecithin-posiluje-nervovou-soustavu.htm#ixzz3F4RqtdlL
 
 
 
 
NOOTROPIKA PŘÍZNIVĚ PŮSOBÍ:
onemocnění CNS
nedostatečné zásobení mozku kyslíkem
zlepšují fce mozku
likvidují volné radikály
podstatně ovlivňují poruchy pozornosti a paměti
NOOTROPIKA KOLEM NÁS:
Ginko biloba-jinanový extrakt
Pupečník asijský, nebo-li také brahmi
Extrakty z obou rostlin koupíte v lékárnách. Jinan dvoulaločný můžete potkat i v našich končinách. Na brahmi narazíte v Indii.
 
 
 
Vážení, dnes těžší kalibr.
NOOTROPIKA
     Neobávejte se, pod tímto vskutku zajímavým názvem se skrývá látka, jež dokáže zlepšit práci mozku, který vlivem metabolických změn( mezi ně patří vysoká nadváha, zvýšená míra cukru v krvi, nebo zvýšený cholesterol) ztrácí  své funkce do takové míry, že vede  až k riziku demence. 
     Odborníci si zatím nejsou jisti, proč tomu tak je. V práci, která byla publikována v časopise Neurology, byl více než deset let sledován zdravotní stav zhruba šesti tisíců britských občanů a bohužel odhad se potvrdil.
NOOTROPIKUM, klidně říkejme ,,CHYTRÁ DROGA" se používalo k terapii následků traumat mozku, cévních mozkových příhod a akutních intoxikací. V dnešní době je však díky svým přiznivým účinkům a minimálním (téměř nulovým) negativním účinkům používán mezi širokou společností od studentů po doktory, vědce, manažery. Působí na kognitivní funkce mozku, jako je pozornost, schopnost učení, paměťové a jiné schopnosti.
ZÍTRA: jak nootropika působí a že je máme kolem sebe, aniž o tom víme.
 
 
 
,,KAKAO NE, JÁ CHCI ČAJ!!!"
Přírodní energizéry kolem nás.
Samozřejmě čaje a káva. Kromě povzbuzení působí jako antioxidanty.
- zlepšují náladu
- zvyšují schopnost učit se
- zbystřují smysly
- působí proti bolestem
- ovlivňují hladinu chlesterolu
- zelený podporuje rovnoměrné energetické zásobení
- povzbuzují činnost mozku...
JEŠTĚ VÁHÁTE? ŠÁLEK ČAJE PŘED ODCHODEM DO ŠKOLY A MÁTE TO V KAPSE.
Hezký den Vaše Šá...
 
 
 
A teď něco z Brazilie, Bolivie, Peru, Číny, Indie...
LAPACHO - čaj z kůry stromů - detoxikuje, pomáhá při zanesených cévách, ulidňuje, likviduje plísně a bakterie.
GOTU-GOLA -  proti křečovým žilám, zlepšuje paměť a fci CNS
GUARANA - odstraňuje únavu, zvyšuje výkon, i mentální, zlepšuje sportovní výkon, zvyšuje rychlost METABOLISMU TUKŮ - POMÁHÁ SNIŽOVAT NADVÁHU. Omezuje chuť k jídlu.
 
 
 
Rakytník řešetlákový - olej.
- záněty v zažívacím traktu
- Crohnova choroba
- rakovina
- zanasené žlučovody
- zácpa
- jaterní choroby
- zvýšený cholesterol
- po infarktu, mrtvici, trombózách...
Účinná proti chronickému únavovému syndromu, chodí se i do posilovny jako stimulant.

TOHLE VŠECHNO UMÍ LÉČIT, NEBO ALESPOŃ PŘÍZNIVĚ OVLIVNIT!!! 1-4X DENNĚ, NE NA NOC.

 

 

 

SCHIZANDRA ČÍNSKÁ
- silný detoxikační a stimulační účinek
- proti únavě, únavovému syndromu
- evokuje okamžitý nárůst výkonu
- zvyšuje KT
- zkracuje dobu reakce
UŽITÍ:
semena k extraktu, nebo na čaj( semena, listy, kůra)
1-3g odstraňují již vzniklou únavu a vyčerpání
 
 
 
ŽENŠEN sibiřský
- obnovuje energii
- povzbuzuje zdraví a paměť
- má anabolické účinky(to zajímá sportovce)
- zvyšuje odolnost proti stresu
- podporuje imunitu
- ženšen korejský má vliv na fci pohlavních žláz, zároveň umí regulovat hladinu glukózy v krvi
-ženšen indický, podporuje cévní systém, reguluje tlak
- je protizánětlivý, ANTIBAKTERIÁLNÍ, protiplísňový, antivirotikum
POZOR NA UŽÍVÁNÍ: obecně se nedoporučuje užívat ženšen při vysokých horečkách, sibiřskou odrůdu by neměli užívat lidé s chorobami srdce a s vysokým KT.
 
 
 
Energie pro sport i běžný život z přírodních zdrojů.
DNES:
ARALIE MANDŽUSKÁ - zvyšuje pohybovou aktivitu, fyzickou sílu, tonizuje příčně pruhované svalstvo, zvyšuje odolnost organismu, zkracuje dobu potřebnou ke spánku, používá se i u psychicky přetížených lidí.
POZOR - NE PŘI VYSOKÉM KREVNÍM TLAKU A CHOROBÁCH SRDCE.
PS: Užívá se extrakt z kořene, seženete na netu, v lékárně.
 
 
 
Spalovače, spalovače...
- zvyšují fyzický výkon
- zvyšují spalování tuků
- zvyšují sportovní výkon
- zrychlují metabolismus
- pomáhají při redukci nadváhy...2000mg/den, 30minut před jídlem.
ALE!!! Pozor na kardiaky, pozor na nespavce a vůbec osoby citlivé. SAMOZŘEJMOSTÍ PŘI REDUKCI JE DENNÍ POHYB. U TELEVIZE TO PŮJDE HŮŘ.
Vaše Šá...Dietolog po ruce.
 
 
 
Co umí stimulátor. Pokud použijete před výkonem.
-rychle dodá energii
-zlepší koncentraci
-stimuluje k výkonu
-potlačuje stres
-oddálí únavu, když máte výrobek, co obsahuje taurin - podporuje růst svalové hmoty. 
PS: Někdy by se hodil stimulátor místo do posilovny klidně i do práce...Vaše Šá...Dietolog po ruce.
 
 
 
Jontové nápoje.
Obsahují obecně minerály, sacharidy a bílkoviny. Slouží k doplnění výše zmíněných látek po sportovním výkonu. 
Obecně ovšem platí, že nejlevnějším jontovým nápojem je mírně slaná voda se lžící medu. Užívá se před a v průběhu sportovního výkonu. Čím větší sportovní nasazení, tím větší koncentrace soli a medu v tekutině. Samozřejmě přiměřeně. 
Jontové nápoje obsahující sacharidy a bílkoviny(ty, co si koupíte)jsou pro běžný sport nevhodné.
 
 
 
Co umí GAINER.
V posilovnách se setkávám s návštěvníky, kteří přicházejí nárazově, s vytrvalými, co už dlouhodobě cvičí, znají své možnosti a výkonnost a s nováčky, kteří se pustí do posilování - hlava-nehlava - a v co nejkratším čase chtějí získat svalovou hmotu.
Těm, ale i vytrvalostním sportovcům doporučuji pravidelné užívání GAINERŮ.
Gainer je proteinově sacharidový výrobek, který se stará o nárůst svalstva, dodává potřebnou energii a zásobuje organismus látkami, které potlačují KATABOLISMUS SVALŮ(Chci začít budovat svalovou hmotu, vytvořit si dostatek energetických zdrojů a minimalizovat katabolismus – ztrátu svaloviny) 
Do organismu dodá všechny potřebné látky pro stavbu svalů, vitamíny, minerály pro regeneraci svalové hmoty.
Navíc i skvěle chutná.
 
 
 
 
gainery
...dostávám mnoho dotazů na téma potravinových doplňků, týkajících se pochybností o vhodnosti jejich používání. A téměř každý dotaz končí  magickou větou: "Já žiju zdravě a tak do sebe nebudu cpát chemii." A mají svou pravdu. Umělé vitamíny, či rybí tuk v tabletách bych si nezpůsobila také, ale v případě silových sportů, či vytrvalostní zátěže, zvláště u ektomorfních SPORTOVCŮ (již dříve jsem psala, ale pro zopakování - ektomorf = subtilní typ, který nemůže nikdy nabrat svalovou hmotu po klasické stravě, jelikož ta obsahuje zvýšené množství jednoduchých cukrů, prázdných kalorií a živočišných tuků) bych se nebála použít BCAA(viz minule) a hlavně GAINERY.
ZÍTRA: Co gainery umí a obecné použití. Vaše Šá - Dietlog po ruce.
 
 
 
 
Do posilovny...
...další látky k tvorbě svalové hmoty
HMB - ochrana a růst svalů, podporuje metabolismus mastných kyselin, pzitivně ovlivňuje náladu, působí jen u sportujících.
L-KARNITIN - metabolismus, tuků, podporuje průtok krve, snižuje pocit hladu, zlepšuje výkonnost, zvyšuje pocení
INOSIN- zvšuje energii, zlepšení zásobení svalů kyslíkem, zvyšuje výkon, snižuje tvorbu kyseliny mléčné ve svalech
KREATINY- podporují růst svalové hmoty, u sportujících je potřeba dodržet režim:
1. fáze - 20-30g/den s jídlem - 14 dní
2. fáze - udržovací 5-10g/den
Vaše Šá... Dietolog po ruce
 
 
 
BCAA
To nikoho z Vás nezaklínám zlým kouzlem, ale, hlavně do posilovny chodícím, doporučuji potravinový doplněk, který umí zajímavé věci.
-chrání svaly
-posiluje imunitu
-snižuje tvorbu kyseliny mléčné(únava svalů)
-pomáhá při nárůstu svalové hmoty
-zlepšuje funkci jater, srdce, svalů
To vše díky obsahu limitních aminokyselin, jež si tělo nedokáže vyrobit a musí je tak přijímat z potravy.
BCAA - doporučená dávka před tréninkem jako zdroj energie, po tréninku k regeneraci.
Pokud byste se chtěli zaměřit na LEUCIN, ISOLEUCIN A VALIN(to jsou ty zmíněné limitní kyseliny) z přírodních zdrojů, tak:
VEJCE, MASO, SÝRY, KVASNICE, RYBY, DRŮBEŽ.
 
 
OŠEM POZOR. PŘÍRODNÍ ZDROJE NEMAJÍ VŽDY VŠECHNY LIMITNÍ KYSELINY ZASTOUPENY VE STEJNÉ MÍŘE. TĚLO SE CHOVÁ ZAJÍMAVĚ. VYSVĚTLUJE TO RUBNERŮV ZÁKON.
Rubnerův zákon limitní aminokyseliny říká, že využití aminokyselin z přijatých bílkovin závisí na obsahu nejméně zastoupené esenciální aminokyseliny. Má-li sýr např. hodně leucinu a málo valinu, tělo spotřebuje leucin jen do stejné výše odpovídající množství valinu. Zbytek odejde z těla pryč.Vaše Šá...
 
 
 
 Svalovou hmotu pěstují zvláště sportovci v posilovnách, ale svaly potřebujeme i my ostatní. Zvláště pak, když chceme hubnout, protože jen správně pracující sval nám pomáhá ničit mršky tukové buňky.
PŘÍRODNÍ ZDROJE: syrovátka, kasein(mléčné výrobky), sojové proteiny, vaječné proteiny. 
V mléce, mase a luštěninách se vyskytuje GLUTAMIN, jež také podporuje růst svalové hmoty a zároveň zvyšuje imunitu, zlepšuje spánek a je nepostradatelný pro mozek.
UMĚLÉ ZDROJE: (nejen pro sportovce)krystalické aminokyseliny - alanin - chrání svaly před katabolismem(rozkladem)
- lysin- podporuje tvorbu svalů, ve spojitosti s vitamínem C léčí virové infekce - opary¨
- tryptofan- potlačuje chuť na sladké, redukuje tlak a hladinu cholesterolu
- taurin- psychostimulant, zvyšuje výkon- tyrosin- podporuje CNS, potlačuje deprese, zvyšuje motivaci, pomáhá při redukci váhy, ovlivňuje krevní tlak
 
 
 
 
Doplňky stravy...
...odlišují se od běžné stravy vysokým obsahem vitamínů a látek, jež byly uměle vytvořeny za účelem příznivého ovlivnění zdravotního stavu užívajícího.
A umí: 1. podpořit růst svalové hmoty, 2. snížit obsah tuku v organismu, 3. zlepšit regeneraci, 4. ovlivnit energetický metaboismus, 5. zlepšit kondici.
Zítra - 1. doplňky pro růst svalové hmoty.
 
 
 
A znovu, co všichni dobře známe:
- 4-5 denních dávek jídla
- nejméně 5 porcí ovoce a zeleniny denně
- nezavrhujte tuky, olivový olej na zelenině vypadá dost dobře a navíc Vám zaručí, že vitamíny a vše cenné ze zeleniny Vaše tělo skutečně využije
- na smažení řepkový, je optimální vzhledem k obsahu mastných kyselin, tedy pokud opravdu nezainvestujete do svého zdraví a nepřejdete na kokosový, KOKOSOVÝ OLEJ JE Z DIETOLOGICKÉHO HLEDISKA VE VŠECH SMĚRECH NEJLEPŠÍ, ale cena 200Kč za 250-300 gramů je v obchodech běžná.
- pijte vodu - 0,5l na 15kg váhy denně
- pohybujte se
Vaše Šá...Dietolog po ruce.
 
 
 
COŽ TAKHLE KŘEČE, JE LIBO?
Trpí-li někdo častými ataky křečí, určitě by tuto bolest nepřál ani svému nejhoršímu nepříteli. 
Zbavit se křečí je problematické a lékaři doporučují stále to samé. Magnézium a horčík.
Není prokázané, co křeče podněcuje. Jedna z nových teorií hovoří o přílišném zavápnění cév, střev a měkkých tkání. Mimochodem něco na tom asi bude, neboť příliš vápníku v těle žen má vliv na rozvoj rakovinného bujení, zvláště rakoviny prsu.
Odstranění vápenatých solí Vám neuškodí a zbavíte.li se křečí alespoň částečně, tím líp.
Takže:
30 stroužků česneku
5 malých BIO citrónků
Vše rozmixujte(citronky i s kůrou), smíchejte s 1l vody a přiveďte k varu. Přeceďte. 
Užívá se 20ml před, nebo po hlavním jídle, po dobu 3 týdnů, pak je na 8 dní pauza a můžete směle proces opakovat.
PS: Když neustoupí křeče, slibují vědci alespoň zlepšení zraku, sluchu a snížení rizika vzniku kardiovaskulárních chorob.
Vaše Šá...
 
 
 
Jak se zbavit toxických kovů.
Konzumujeme-li poraviny, které podporují vznik glutationu(tripeptid složený z kyseliny glutamonové, cysteinu a glycinu) v játrech, podpoříme vznik antioxidantů, jež odvádějí těžké kovy z těla.
DOPORUČENÉ POTRAVINY:
vláknina obecně
koriandr
česnek
zelený čaj
brokolice
květák
zelí
avokádo
chřest
vodní meloun.
 
 
MIMOŘÁDNÁ INFORMACE

Burčák je zdravý

Ochutnali jste již letošní sklizeň?

Skutečný burčák je zdravý, vážně. Právě pro aktivitu kvašení je velice často vyhledáván lidmi se zažívacími potížemi. Burčák také obsahuje tiamin pro podporu srdeční činnosti a významné množství dalších vitamínů a složek, např. kyselinu nikotinovou a nikotinamid zabraňující nervovým a kožním poruchám. Kyselina pantotenová chrání tělo proti onemocnění sliznice a zažívacího ústrojí.

Obsah alkoholu u tohoto částečně prokvašeného moštu se pohybuje od 1 – 7 % alkoholu. Problém je, že se burčák lehce pije, ale o to rychleji alkohol v těle působí. 

Skutečný burčák vydrží maximálně několik dní. Záleží tedy na tom, kdy kde probíhala sklizeň hroznů a kdy se daly nakvasit. Ze zákona je možné sice burčák prodávat od 1. srpna do 30. listopadu a jen z českých hroznů, ale to jsou jen mezní hranice. Hrozny se většinou sklízejí spíše koncem srpna do poloviny září.

 

 

Očista cévního systému - pouze po očistě tlustého střeva.
200ml koprového semena
2 pol. lžíce mletého kozlíku lékařského
Vylouhovat ve 2l horké vody v termosce po dobu 24hod.
400ml medu
 
Užívat 1 lžíci půl hodiny před každým jídlem do spotřebování.
 
 
 
Druhý den očisty jater:
6,00hod - 180ml epsomské soli
8,00hod - 180ml epsomské soli
10,00 - ovocné šťávy
11,00 - zeleninový salát, vařená bílá rýže
Po této dietě dodržujte pár dní vegetariánkou stravu.
 
 
 
Očista jater a žlučníku. Tak to je opravdový očistec, ale někdo to třeba dá a jeho játra zaplesají!!!
POZOR!!!JEN PO OČISTĚ TLUSTÉHO STŘEVA!!!
OČISTA JATER TRVÁ JEDEN DEN.
-do 14. hodiny od rána pijeme 1l čerstvé jablečné Šťávy
-po 14. hodině pijeme vodu
-v 18,00 vypijeme 180ml hořké soli, epsomská, MgSO4
-ve 20,00 vypijeme 180ml hořké soli, epsomská, MgSO4
- připravíme si 120ml olivového oleje a 180ml citronové, nebo grepové šťávy. Protřepeme.
-ve 22,00 vypijeme, lehneme se na pravý bok a 20 minut prohřívíme oblast jater.
Držím palce všem nadšencům Vaše Šá...
 
 
 
 
OČISTA KLOUBŮ
Pozor!!! Očistu kloubů můžeme provádět po očistě střeva, jinak hrozí  resorpce(vstřebávání) toxinů ve střevech!!!
5g BOBKOVÉHO LISTU VAŘÍME VE 300ml VODY Z ROZPUŠTĚNÉHO LEDU, NEJLÉPE PŘES NOC NECHAT V TERMOSCE VYLOUHOVAT. ODVAR PÍT V MALÝCH DÁVKÁCH BĚHEM DNE.
PROVÁDÍME 3 DNY, OPAKUJEME PO TÝDNU. Dodržujeme vegetariánskou stravu.
Hezký den.
 
 
 
Další metody očisty střeva.
VLÁKNINA - rozpustná vláknina zamezuje zácpě,snižuje cholesterol. Pozor - snižuje účinnost léků, časový odstup půl hodiny nejméně, dostatek tekutin!!!
ČESNEK -  na lačno spolu s jablečným octem, ale dosti drastické, ne každý to zvládne.
ALOE-VERA - zlepší stav střeva,dlouhodobé užívání,není vhodné pro těhotné ženy.
HEŘMÁNKOVÝ ČAJ - 3xdenně,dlouhodobě,spíše jako prevence.
CHLORELA a další...
 
 
 
ŠANKAPRAŠKALÁNA - JOGÍNSKÝ ZPŮSOB OČISTY STŘEV.
- den předem vegetariánskou stravu
- procedura trvá 3-4 hodiny
- z těla odchází čistá voda
POSTUP:
1. vypijte 3-4 sklenice slané vody o teplotě 45-50stupňů Celsia
2. proveďte 4 cviky, každý 4x
a)úklony vlevo, vpravo
b)rotace trupuvlevo, vpravo
c)v poloze kobry horní část těla vlevo, vpravo
d)v dřepu otočte trup vpravo, poklekněte levým kolenem před pravé chodidlo, dlaněmi přitlačujte stehna k břichu,  ZAČÍNÁME VPRAVO!!!
3. vyprázdnění
4. opakování bodů 1-3, dokud neodchází čistá voda
5. po ukončení procedury půl hodiny odpočívat, NEUSNOUT!!!
6. do hodiny 1. jídlo - mírně osolená rýže s vařenou karotkou, či čočkou
7. ZAKÁZANÉ POTRAVINY - mléko a mléčné várobky, kyselé potraviny, ovoce, zelenina
8. Po 24 hodinách návrat k normální stravě.
OČISTA TENKÉHO I TLUSTÉHO STŘEVA.
 
 
 
Je to trochu věda...
Očista TLUSTÉHO STŘEVA, můžeme použít několik více-méně účinných metod.
KLYSTÝR - proplachování střeva solným roztokem, močovinou, citronovou šťávou, heřmánkem v domácím prostředí. (Návod a pomůcky v lékárnách)Kdo nezapomněl, jak tlusté střevo vypadá a jak je v těle uložené pochopí, že se takto pročistí jen třetina střeva, dál než za zatáčku se tekutina nedostane.
HYDROKOLON TERAPIE - klystýr pod tlakem, jen na specializovaném pracovišti, jen pro úplně zdravé jedince.
 
 
 
Tak tedy: POSTUP OČISTY
1. OČISTA STŘEV
2. KLOUBNÍ OČISTA
3. DETOX JATER A ŽLUČNÍKU
4. OČISTA LEDVIN
5. OČISTA LYMFATICKÉHO SYSTÉMU
6. OČISTA CÉVNÍHO SYSTÉMU
Pořadí je nutné bezpodmínečně dodržet!!!
HLAVNÍM VYLUČOVACÍM ORGÁNEM JE TLUSTÉ STŘEVO, BEZ JEHO OČISTY DOCHÁZÍ K OPĚTOVNÉMU VSTŘEBÁVÁNÍ UVOLNĚNÝCH TOXICKÝCH LÁTEK.
 
 
 
ORGÁNY PODÍLEJÍCÍ SE NA DETOXIKACI:
plíce, játra, ledviny, kůže, lymfatický systém, cévní systém.
DETOXIKACI ZLEPŠUJÍ:
hluboké dýchání 10minut 2x denně
čistící bylinné čaje zaměřené na ledviny
minimálně 30 minut procházky denně
masáže těla ve směru toku lymfy(k srdci)
3x denně stolice
koupele v hořké soli, mořské soli
sauna 2x týdně 
zvýšený pitný režim
očista kůže pomocí směsi olivového a ricinového oleje 1:1 natřít celé tělo 20 minut před koupelí.
ZÍTRA: POSTUP OČISTY. Vaše Šá...
 
 
Choroby ovlivnitelné detoxikací:
ASTMA, CUKROVKA, RAKOVINA, ALERGIE, VYSOKÝ KREVNÍ TLAK, ARTRÓZA, EXÉMY, NESPAVOST, ZAŽÍVACÍ POTÍŽE...
Kdy není vhodné provádět detoxikaci organismu:
TĚHOTENSTVÍ, KOJENÍ, AKUTNÍ INFEKČNÍ ONEMOCNĚNÍ, CROHNOVA CHOROBA, CELIAKIE, SRDEČNÍ CHOROBY.
Výsledky správného očistného procesu:
POSÍLENÍ IMUNITY
ZLEPŠENÍ TRÁVENÍ
HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHA
SNÍŽENÍ NADVÁHY
ÚPRAVA MESTRUAČNÍHO CYKLU
VYLOUČENÍ TOXICKÝCH LÁTEK
ODSTRANĚNÍ ÚNAVY
ZLEPŠENÍ POHYBLIVOSTI KLOUBŮ
OMLAZENÍ ORGANISMU
SNÍŽENÍ METABOLICKÉHO VĚKU...
Zítra: orgány podílející se na odstraňování škodlivin z organismu.
 
 
 
Pravidelná očista organismu - detoxikace.
PROČ PROVÁDĚT?
- odstranění toxinů z okolí - prach, chemikálie(vakcíny, kosmetika, potraviny, herbicidy, Éčka, insekticidy...)
- toxické kovy - Pb, Hg, AL, Cd
- patogenní bakterie, plísně - koření, sušené potaviny, zelenina špatně ošetřená...
- odstraněné zbytkových metabolických produktů - odumřelé buňky...
- omezení vlivu elektromagnetického smogu
- omlazení organismu
- zlepšení zdravotního stavu
CO KONKRÉTNĚ DETOXIKACÍ MŮŽEME OVLIVNIT SI PŘEČTETE ZÍTRA... Vaše Šá...
 
 
Limonááááda...
Konzumace cukrem slazených nápojů negativně ovlivňuje schopnost mozku normálně fungovat, to znamená pamatovat si informace. Kromě tohoto faktu(co vlastně pijí děti ve škole) se po limče tloustne a to i po jedné skleničce denně.
 
 
muži - 102cm
ženy - 88cm
TO JSOU VAŠE MAX HRANICE OBVODU PASU, POSLÉZE MŮŽETE SPADNOUT DO SKUPINY LIDÍ, KTEŘÍ SI ZADĚLÁVAJÍ NA VÁŽNÉ ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY...
Kritérium obvodu pasu je jedním z podstatných ukazatelů vzniku metabolického syndromu(podrobněji níže), jež vzniká při nadměrném energetickém příjmu a malé pohybové aktivitě.
Metabolický syndrom je známý jako syndrom X, Reavenův syndrom, syndrom inzulínové rezistence či smrtící kvarteto. 
Syndrom ve svém důsledku vede k rozvoji diabetu 2. typu a předčasným komplikacím oběhového systému, jako ateroskleróza, infarkt myokardu, mozková mrtvice apod. 
Nebezpečí metabolického syndromu tkví především v tom, že se člověk necítí nemocný, žádný faktor ho neomezuje, ALE ČASEM...
 
 
 
ENDOMORF
Toto zvláštní slovo označuje somatotyp člověka. Poučená osoba ví, že endomorf je člověk podsaditý se sklonem k ukládání tuku, má silné těžké kosti, snadno nabírá a má problém s vyrýsováním těla.
Obecně si tento typ člověka má dát pozor na glukózu(hlavně v ovoci), protože se mu ukládá v těle. Zaměření na bílkoviny z ryb, drůbeže a vajec, pohyb spíše vytrvalostní - kolo, běh, brusle, plavání, fotbal...6x týdně.Dostatek tekutin.
Omezení: živočišné tuky, uzeniny, těstoviny, rýži, tučné mléčné výrobky.
 
 
 
Hodně vody, málo vody.
již dříve jsem zmiňovala optimum pro fugování organismu, to je 0, 5l na 15kg váhy. Selský rozum si poradí i tak, že se podívá na barvu moči. Světlounce žlutavá, to je to pravé. Tmavší moč znamená přidat tekutiny.
Problém s dehydratací, signalizuje to ta tmavá moč, mívají hlavně sportovci. Vypotí toho podstatně více, včetně minerálních látek, a zapomínají tělu tekutiny dodávat. Populární jsou jontové nápoje, bohužel taky zbytečně drahé...
NEJLEVNĚJŠÍM JONTOVÝM NÁPOJEM...sportovci vědí...je:
zelený čaj, mírně slaný se lžičkou medu. Pijeme při i po zátěži, ale tato kombinace pokryje max 1 hodinu výkonu. Budu-li sportovat déle, zvyšuji koncentraci soli i medu v čaji. To hovořím o max 3 hodinách výkonu. Vytrvalec musí dodat bílkovinu a sacharidy.
 
 
 
Jedy!!!
Rtuť - sama o sobě není jedovatá, ale její sloučeniny a páry ano.
Způsobuje nervové poruchy a 30mikrogramů denně máme rovnou z amalgámových plomb v zubech. Další dávku sníme v mořských rybách, do nichž se rtuť dostává s kontaminovaným planktonem, kterým se ryby živí.
Kadmium - působí proti metabolismu vápníku, zdrojem je popílek z elektráren, který...do půdy...rostliny z té půdy...
Arsen - opět mořské ryby, produkty a dary moře vůbec(suši) a rýže!
Olovo - neurotoxické, v zelenině, houbách, máku, vnitřnostech.
ZÍTRA PITNÝ REŽIM.
 
 

PRO MILOVNÍKY PIVA

Pivo v mírném množství neškodí, shodují se odborníci. Je statisticky prokázáno, že nejrychleji tento svět opouštějí popíjející kuřáci - a po nich abstinenti.

Mírní pijáci jsou na tom tak dobře, že lékaři lehké popíjení (zhruba jedno velké pro muže a jedno malé pro ženu denně) svým pacientům doporučují.

1. Dobré trávení

 

2. Kalorie? Ano, ale

Jedno pivo znamená příjem zhruba 200 až 250 kilokalorií. Cola, nebo jablečná šťáva jich má několikanásobně víc.

3. Hodný alkohol?

Mírná konzumace alkoholu (lékaři uvádějí u piva zhruba jedno malé pro ženu a jedno velké pro muže) zvyšuje koncentraci hodného HDL cholesterolu. 

4. Méně ucpávek v cévách

Alkohol ředí krev, tedy zabraňuje shlukování krevních destiček. A to je faktor, který znamená snížení rizika například mozkové mrtvice.

5. Abstinenti mají vyšší tlak

Lidé konzumující v rozumných dávkách alkohol mají také statisticky nižší tlak ve srovnání s abstinenty – ale také s nemírnými pijáky.

6. Pro silnější kosti

Pivo jako ideální nástroj pro prevenci osteoporózy? Proč ne. Silné kosti vyžadují pravidelný přísun křemíku, a toho v potravinách zpravidla není tolik, kolik bychom ho potřebovali. Ne tak v pivě, kde se navíc nachází ve snadno vstřebatelné formě.

7. Vitamíny a další pozitivní látky

Pivo také obsahuje řadu vitamínu, a to hlavně ze skupiny B. Dostává se do něj s kvasnicemi i s chmelem. U některých z nich dvě piva zařídí až poloviční potřebnou denní dávku. Kombinace s alkoholem, který vstřebávání především vitamínu B12 urychluje, je z tohoto úhlu pohledu výhodná.

8. Inzulín v normě

Cukrovka je nemoc na vzestupu, podle statistik cukrovkou II. typu (tedy tou, kterou si pěstujeme nezdravých životním stylem) trpí přes 800 000 lidí. S ohledem na to, kolik lidí obývá Českou republiku, je to úctyhodné číslo. Pivo může fungovat jako prevence proti jejímu vzniku - snižuje totiž hladinu cukru v krvi a omezuje nadměrnou tvorbu inzulínu.

9. Klid a pohoda

Především chmel je zdrojem látek, které mají dlouhodobě zklidňující (až okamžitě uspávající) účinek. 

 
 
 
Tohle dáte všichni a rádi...
     Dnes mám radu, kterou dodržovat bude hračka.Blíží se psota a slota a je potřeba podpořit imunitu. K tomu slouží látka, jež se jmenuje RESVERATROL. A teď pozor. Červené víno(víc než bílé)tuto prospěšnou látku obsahuje a 2-3 deci vína denně prospívají imunitě a brzdí v těle záněty. Resveratrol najdeme i v arašídech, borůvkách, brusinkách...Vzhůru do všech oslav, setkání a akcí...podpoříme bezva vztahy i imunitu.
PS: Zítra něco pozitivního pro milovníky piva...
 
 

A znovu, co všichni dobře známe:
- 4-5 denních dávek jídla
- nejméně 5 porcí ovoce a zeleniny denně
- nezavrhujte tuky, olivový olej na zelenině vypadá dost dobře a navíc Vám zaručí, že vitamíny a vše cenné ze zeleniny Vaše tělo skutečně využije
- na smažení řepkový, je optimální vzhledem k obsahu mastných kyselin, tedy pokud opravdu nezainvestujete do svého zdraví a nepřejdete na kokosový, KOKOSOVÝ OLEJ JE Z DIETOLOGICKÉHO HLEDISKA VE VŠECH SMĚRECH NEJLEPŠÍ, ale cena 200Kč za 250-300 gramů je v obchodech běžná.
- pijte vodu - 0,5l na 15kg váhy denně
- pohybujte se

 

 

 

HLINÍK, CO BOHUŽEL NENÍ JEN V HUMPOLCI...

Hliník patří mezi toxické látky, v poslední době se mu přičítá velký podíl na vzniku Alzheimerovy choroby.
Shromažďuje se v mozku, posléze napadá nervové spoje.
Kromě vlivu na mozek podporuje ztátu pružnosti měkkých tkání.
( dochází ke změnám, ztuhnutí, nebo jakémusi přilepení tkání k sobě a vznikají tak lokální zatvrdliny)
ZDROJE: tetrapac, hliníkové nádobí, hliníkové plechovky, alobal, čaj, léky, téměř všechny vakcíny, pitná voda...
Pozor! Téměř všechny deodoranty jsou vystavěny svou funkcí potlačení pocení na hliníkových solích.Mrkněte se na složení veškeré své kosmetiky!!!

 

 

 
Další zajímavé minerální látky.
Kobalt - podílí se na krvetvorbě.
Bór - podílí se na stavbě, tvorbě kostí.
Vanad - metabolizuje tuky!!!
Nikl - nedostatek způsobí u dětí zpomalení růstu.
ZDROJE: játra, celozrnné výrobky, luštěniny, obiloviny, švestky, datle, brokolice, houby, petržel, kopr...
 
 
 
Když chceme zhubnout...
 
...potřebujeme zrychlit metabolismus, jednoduše řečeno. Některé potraviny, minerály, prvky jsem zmiňovala již dříve, dnes MANGAN.
Mangan se podílí na metabolismu živin, což je souhrn všech reakcí v organismu, jež přeměňují živiny.
ZDROJE: borůvky, luštěniny, jahody, kakao, obiloviny
 
Kromě vlivu na metabolismus živin, je potřeba vyzdvihnout funkci mineralizace kostí.
Osteoporóza, řídnutí kostí, je více-méně civilizační choroba. Mineralizace kostí probíhá sice do 20. roku, ale léčba osteoporózy, zastavení řídnutí kostí, je postavena na konzumaci méčných výrobků. Doplníme-li mléčné výrobky o mangan, svým kostem jenom prospějeme.
www.ceskyprojektzdravi.cz/Osteoporóza.htm
 
 
Pleš u pánů...prý za to může velké množství mědi v těle.
Cu je ale nepostradatelná při tvorbě hemoglobinu a nejčastějšími zdroji jsou: rozinky, zelenina, ořechy, játra.
 
 
Snížení IQ a nárůst počtu AUTISTICKÝCH dětí...
...podle renomovaných světových šetření může za zvýšení počtu dětí s autismem nedostatek fluoru v jejich stravě.
Zajímavá ZPRÁVA, která se nevylučuje s informacemi, jež můžete zjistit o autismu třeba na Wikipedii:
"Příčiny autismu jsou neznámé, většinou se má za to, že za poruchami autistického spektra patrně stojí kombinace genetických předpokladů a dalších rizikových faktorů jako je zátěž životního prostředí látkami nepříznivými pro lidský organismus apod."
Tolik citace a ted zdroje: ČERNÝ ČAJ, MOŘSKÉ RYBY.
 
 
 
Jak na tom byl Pepek Námořník.
Je známo, že Pepek se živil špenátem, aby měl svaly jako ze železa. Kdyby se raději cpal železem živočišného původu, možná by udělal líp...
Proč?
Železo získáváme ze zdrojů rostlinných - vstřebá se v organismu jen při (Fe) nedostatku a ze zdrojů živočišných - vstřebá se v organismu vždy.
Fe - železo - součástí hemoglobinu - při nedostatku Fe - chudokrevnost, únava.
ZDROJE: maso, vnitřnosti, kopřivy, listová zelenina, meruňky
POZOR: vstřebatelnost je negativně ovlivněna např. ořechy, kávou, čajem.
Vstřebávání železa napomáhá citron. 
 
 
 
Jód a štítná žláza, toto spojení známe všichni.
Zajímavá je tato spojitost:
PŘI OMEZENÍ SACHARIDŮ - Z DŮVODŮ NAPŘÍKLAD REDUKCE, DOCHÁZÍ K ZPOMALENÍ ČINNOSTI ŠTÍTNÉ ŽLÁZY A TÍM KE ZPOMALENÍ METABOLISMU.
Rychlý metabolismus je ale právě to, o co nám jde...
ZDROJE: sůl, ryby, řasy.
VLIV: správná fce hormonů štítné žláy, zklidňuje nervy, plus pro vlasy, zuby a pleť.
 
 
 
Preventivně proti cukrovce 2. typu
Jestliže buňky správně reagují na přísun cukrů, můžeme být v pohodě, co se cukrovky 2. typu týče. Mluvíme o tzv. GLUKÓZOVÉ TOLERANCI. 
Abychom si udělali strýčka a nic vzhledem k cukrovce nezanedbali, zařadíme do jídelníčku CHROM.
ZDROJ: lesní plody, pivo, ořechy, řeřicha
 
 
 
Preventivně proti rakovině...
Dva prvky, které ve stravě opomíjíme, ale které plní funkce prevence rakoviny - ZINEK a SELEN.
 
ZINEK - amtioxidant, v těle jde proti kadmiu a olovu. Zlepšuje zrak. Při nedostatku -kožní problémy. 
CIBULE, SEMENA DÝNĚ, KLÍČKY, LUŠTĚNINY
 
SELEN - odstraňuje volné radikály z buněk, chrání srdce, zvyšuje imunitu, ALE JE TOXICKÝ...STAČÍ NAPŘÍKLAD 3-4 PARA OŘECHY DENNĚ.
OBILOVINY, VEJCE, CHŘEST, ČESNEK
 
 
 
Co dělá coca-cola?
     Cola mimo jiné obsahuje dost FOSFORU. TAKOVÝ FOSFOR JE DŮLEŽITÝM PRVKEM - je univerzálním přenašečem energie, přenáší dobře i nervové impulzy, vůbec je fosfor důležitý pro činnost nervových a mozkových funkcí, proto nás colové nápoje nabudí k činnosti.
ALE, všechno má své ale.
Velké množství fosoru v těle způsobuje odvápnění kostí.
Organismus si hlídá poměr Ca+P - 2:1. Jakmile je fosforu více, odvádí Ca z těla...
Pak se divíme, že se dětem tak lehce lámou kosti.
PS: Velké množství fosforu obsahují i dětské piškoty...Nechápu...
 
 
 
Jste často unaveni?
     Tento stav může mít mnoho důvodů. Únava spojená s popraskanými ústními koutky, či jinými projevy na sliznici v dutině ústní, bývá způsobena nedostatkem vitamínů skupiny B. Nedostatek B1 může i za opakující se křeče.
ZDROJE: kvasnice, mléko + mléčné výrobky, vnitřnosti, maso zelenina, ryby...
 
 
 
ZASE JEDNA NOVÁ DIETA...
založena na antioxidačních potravinách, ještě není publikováno v českém překladu...
červené víno (1,5 dc)
hořká čokoláda (50 g)
syrové ovoce (4 šálky denně)
syrová zelenina (4 šálky denně)
ryby (3x týdně 150 g)
česnek (1 stroužek denně)
oříšky (mandle, kešu, piniové) 
UKÁZKA JÍDELNÍČKU:
Snídaně: Celozrnné ovesné vločky sypané mandlemi a vlašskými ořechy
Oběd: Zeleninový salát s celozrnným pečivem
Svačina: ¼ tabulky (100g) hořké čokolády
Večeře: Losos marinovaný v česneku, dušený chřest a sklenka červeného vína
 
Během diety je zakázáno používat tuky, včetně olivového oleje. 
 
Povolené jsou také další zdravé potraviny – libové maso, celozrnné produkty či luštěniny. Doporučují se alespoň 4 jídla denně a 30 minut pohybu 5 krát týdně.
 
 
 
VITAMÍNY PRO KRÁSU...
     Stárnutí ovlivňuje vitamín C a E.
Dostatečné množství vitamínu C, E - zpomaluje stárnutí, C působí jako antioxidant, E zvyšuje plodnost, odolnost kůže, urychluje detoxikaci.
Zdroje C - zelenina, citrusy, RAKYTNÍK, ŠÍPKY, ovoce, žitný kvásek - ten dokonce v těle dokáže rozrušit kyselinu FITOVOU, která jinak váže minerální látky a odvádí je z těla.
Zdroje E - rostlinné oleje(slunečnicový NE, ten E ničí)živočišné tuky, obilná zrna, celozrnné pečivo, čokoláda, ořechy.

 

 

 

NENABÍRÁTE SVALOVOU HMOTU? NA VINĚ JSOU PROTEINY...

 

Bílkoviny, neboli proteiny - složité přírodní látky, slouží k obnově a stavbě tkání(svaly, kolagen ve chrupavkách kloubů)

MASO, VEJCE, MLÉČNÉ VÝROBKY, SOJA, LUŠTĚNINY, RÝŽE, OBILOVINY, BRAMBORY, HOUBY.

Organismus potřebuje k obnově a stavbě svalů dostatek zdrojů bílkovin, ne každý zdroj ale obsahuje všechny ESENCIÁLNÍ AMINOKYSELINY, problém je v tom, že využití aminokyselin z bílkovin závisí na obsahu nejméně zastoupené esenciální aminokyseliny.

TAKŽE PŘÍKLAD: ESENCIÁLNÍCH AMINOKYSELIN JE CELKEM OSM,

pokud přijímáme potravu, kde jedna z nich není zastoupena, nebo v malém množství, využije tělo jen stejné množství i z ostatních sedmi aminokyselin. Zbytek se vyloučí močí. Jmenuje se to Rubnerův zákon. Proto si někteří hoši stěžují, že cvičí a svaly nikde.

V TOM PŘÍPADĚ bych se podívala po suplementu BCAA - je zdrojem energie, chrání svaly, potlačuje tvorbu kyseliny mléčné a HLAVNĚ: obsahuje v supr poměru všechny limitní aminokyseliny - VALIN, LEUCIN. IZOLEUCIN, ARGININ, LYSIN, TRYPTOFAN...

 

 

 

JAK JE TO S TOU VODOU. PÍT, ČI NEPÍT?
...0, 5l tekutin na 15kg hmotnosti denně, to je potřeba organismu, více, nebo méně zatěžuje ledviny, 2/3 objemu vypijte dopoledne, kdy probíhá očista organismu...
NA SKOK DO ŠKOLY...dopoledne děti pijí minimálně, toxiny neodcházejí z těla, člověk je malátný, unavený,"otrávený"
CO SE MÁ PÍT NEPŘIPOMÍNÁM, TO JIŽ VŠICHNI VÍME - kdyby ne, tak lehké opáčko:
- bubliny zatěžují trávicí trakt, naprosto nevhodné zvláště při fyzickém výkonu
- káva a černý čaj - dehydratují
- příliš zeleného čaje odvápňuje
- minerálky ve velkém množství - zatěžují ledviny
- colové nápoje odvápňují, navíc jsou, stejně jako další limonády, všeobecně hodně sladké
TAKŽE: VODA a ČERSTVÉ ŠŤÁVY a VHODNÉ BYLINNÉ ČAJE...

 

 

 

A znovu, co všichni dobře známe:
- 4-5 denních dávek jídla
- nejméně 5 porcí ovoce a zeleniny denně
- nezavrhujte tuky, olivový olej na zelenině vypadá dost dobře a navíc Vám zaručí, že vitamíny a vše cenné ze zeleniny Vaše tělo skutečně využije
- na smažení řepkový, je optimální vzhledem k obsahu mastných kyselin, tedy pokud opravdu nezainvestujete do svého zdraví a nepřejdete na kokosový, KOKOSOVÝ OLEJ JE Z DIETOLOGICKÉHO HLEDISKA VE VŠECH SMĚRECH NEJLEPŠÍ, ale cena 200Kč za 250-300 gramů je v obchodech běžná.
- pijte vodu - 0,5l na 15kg váhy denně
- pohybujte se

 

 

 

Salám Herkules | Bábovka mramorová | Bramborák domácí | Chlebíček s bramborovým salátem šunkou a vejcem | Musli s čokoládou - největší lákadla -nebezpečné kalorie!!!

 

 

 

Sladíte si běžně čaj čtyřmi polévkovými lžícemi cukru? Málokdo odpoví kladně. Ale na snídani si klidně dáme povidlový koláč s mandlemi a ten obsahuje stejné množství sacharidů, jako výše zmíněný přislazený čaj. 
Vyměňme koláček za talířek ovesné kaše s čerstvým ovocem. Ovesné vločky lze koupit prakticky ve všech obchodech. Kvalitní jsou v Lidlu, v BIO kvalitě k Tescu, Kauflandu, Intersparu. 
Zdravá snídaně – Ovesná kaše 
Vločky, a nejen ty ovesné, jsou výborným zdrojem rozpustné i nerozpustné vlákniny, která zlepšuje trávení, působí jako prevence zácpy, napomáhá regulovat hladinu krevního cukru a cholesterolu. Kromě toho mají vločky vysoký obsah bílkovin, nenasycených mastných kyselin, vitamínu B1, B6, železa a zinku. Obsahují také lecitin a fosfor. Vločky jsou velice dobře stravitelné a tak mohou být vhodným jídlem i před sportovním, či jiným fyzickým výkonem.
100g ovesných vloček obsahuje: 
1470 kJ / 348 Kcal; bílkoviny 13,5 g, sacharidy 58,7 g, tuky 7,0 g, vláknina 10,0 g
Suroviny: / 1 porce
• 60g ovesných vloček
• 200 – 250 ml mléka
• ovoce podle chuti
Příprava: / délka přípravy 5 minut
Do mléka přidáme ovoce podle chuti a spolu ohřejeme. Těsně před varem přidáváme za stálého míchání ovesné vločky do požadované hustoty (je lepší, udělat kaši trochu řidší, vločky totiž nabírají rychle hodně vody, a kdyby se kaše udělala hustá, než jí začneme konzumovat, bude nám v ní stát lžíce, jak bude tuhá.)
Mělo by stačit oslazení ovocem. Sladší kaši budete mít bez přidání sladidel i v případě, že místo krájení ovoce rozmixujete.

Kaši můžete také připravit

• s banánem
• se švestkami, mletým mákem, medem a kardamomem
• s hroznovým vínem a kakaem
• s kompotovanými meruňkami a sekanými vlašskými ořechy
• se strouhaným jablkem, trochou citronu a skořice
• s jahodami, vanilkou a mandlemi
• s ovocným džemem bez přidaného cukru
Rady a tipy:
• Kaši konzumujte nejlépe k snídani, nebo v menším množství k dopolední svačině.
• Kromě ovesných vloček můžete použít také vločky pohankové, špaldové, pšeničné, žitné aj.
• V obchodě jsou k dostání již hotové instantní obilné kaše, ale obsahují cukr, aroma barvivo.

 

 

STESKY KÁMOŠKY

„No a trochu nepříjemně překvapená jsem byla, když mi ta Tvoje „chytrá váha“ naměřila o deset let vyšší metabolický věk, než je můj skutečný, zvlášť když mám někdy pocit, že puberta ještě neodešla.“ Řekla mi kamarádka.
Samozřejmě čekala nějaké vysvětlení. Metabolický věk je totiž většinou vyšší u lidí s nadváhou, nebo těch, které dlouhodobě sužují nějaké nemoci, a to není případ mé kamarádky.
Co je metabolický věk
Metabolický věk se totiž počítá z množství svalů, vody a tuku v těle a vyjadřuje svým způsobem hodnotu opotřebování lidského organismu, představuje skutečné stáří organismu.

Jste také zvědaví, jak máte starý organismus
Můžete zakoupit profi váhu, nebo ušetřit deset tisíc a investovat je do něčeho smysluplného, třeba do permanentky na cvičení.
V Bulldoggym Most naleznete nejenom super prostory s nejnovějším sportovním vybavením, profesionální masáže, poradenství v oblasti suplementů, ale také dietologa s chytrou váhou, to vše přímo po ruce. 
https://www.facebook.com/dietologporuce?ref_type=bookmark
Jak můžeme snížit metabolický věk?
„Jak jsem již uvedla, metabolický věk je ovlivněn několika faktory, z nichž nejdůležitější je věk, pohlaví a množství svalů. Svou důležitou úlohu však hraje i stres, různá onemocnění či prodělané redukční diety. Je tedy potřeba především zlepšit svůj životní styl, změnit způsob stravování a zvýšit poměr svalové hmoty na úkor tuku.“
Žádný univerzální plán nebo návod není. A velmi mě překvapuje, že lidé pořád dávají přednost radám z časopisů, které nikdy nemohou platit pro všechny, před návštěvou odborníka, jenž šije programy na míru.“

 

 

 

7nesmyslů o jídle:
1. rozmixovaná zelenina na snídani rychleji projde trávicím traktem a tělo tak nestačí vše využít - NEMIXOVAT, KOUSAT
2. sacharidy nejíst večer? ale sacharid neví, kolik je hodin. Naopak k redukci Vám ty správné sacharidy pomohou ke kvalitnímu spánku, což je z dlouhodobého hlediska klíčové opatření proti nadváze. V pozdních stádiích spánku tělo pálí tuky. PŘED SPANÍM MALOU PORCI SACHARIDŮ - QUINOA, HNĚDÁ RÝŽE, BATÁTY...
3. Každý den 8 sklenic vody? Pít přiměřeně znamená nezatěžovat ledviny. JEZTE POTRAVINY S VELKÝM OBSAHEM VODY -VÝVARY, MELOUN, OKURKY, CELER...
4. Pomerančový džus je zdravý? Podívejte se na složení, má stejné množství cukru jako cola, je spojován s cukrovkou typu B.
SNĚZTE POMERANČ A DŽUSY SI REĎTE.
5. Músli bez cukru není dietní jídlo. KVALITNÍ OVESNÉ VLOČKY, OŘECHY A ČERSTVÉ OVOCE - TO JE FAJN.
6. Červené maso není zdravé? Naopak hovězí, jehněčí a skopové obsahuje všech osm limitních aminokyselin, které potřebujeme pro růst svalů. 1X TÝDNĚ ČERVENÉ MASO+RAJČATA, ŠPENÁT=BONUS VE VSTŘEBÁVÁNÍ ŽELEZA.
7. Pryč s máslem? Vědci nás léta strašili, že si máslem ucpeme cévy, ale pojídání polonasycených tuků ve všech těch ,,zdravých" pomazánkách nás před ničím nezachrání.
ZPĚT K MÁSLU, OBSAHUJE VITAMÍNY A,D,E,K.

 

 

CO TUKY?
Bez správných tuků se tělo neobejde. 
olej z řepky, slunečnicový, olivový, konopný - chrání strukturu buněčné membrány
rybí tuk . snižuje cholesterol, prevece srdečních onemocnění
oleje obsažené ve lněném semínku, vlašských ořeších, mandlích, lososu, tuňáku - působí protizánětlivě, antiarytmicky, antitromboticky
Králem mezi tuky je lněný olej, má všechna zdravotní plus, ALE špatně se skladuje, rychle se kazí. Hned za ním je olej KOKOSOVÝ. 
Ten je mým favoritem, působí proti vzniku diabetu, proti stárnutí, proti rakovině prsu a tlustého střeva, podporuje hubnutí, zlepšuje kardiovaskulární systém.

ČEHO SE VYVAROVAT. Nezapomínejme, že tuky jsou nejvydatnějším zdrojem energie v potravě, ve velkém množství působí mnoho zdravotních problémů, NE - přepalovné tuky, pozor na ztužený tuk, mléčné tuky - zákusky...náhražky čokolády...

 

 

 

DNES GLYKEMICKÝ INDEX...

Jedná se o využití glukózy z potravin. K čemu je to dobré vědět? Čím vyšší GI, tím rychleji tělo produkuje inzulín, tím dříve následuje vlčí hlad, tím dříve jdeme shánět něco na zub.
POTRAVINY DO 55GI - ZVEDAJÍ HLADINU GLYKÉMIE POMALU, VHODNÉ PRO NADVÁHU, DIABETIKY...
jablka, fazolky, brokolice, pohanka, čočka, tmavá rýže, zelí švestky...
STŘEDNÍ GI - OD 55 DO 69
bílá rýže, celozrnný chléb, sušenky s vlákninou, žitná mouka...
VYSOKÝ GI - 70 A VÍCE
bramborová kaše, hranolky, burizony, popcorn, světlé pečivo, med...

 

 

 

...syrový bílek, káva, cukr, dusitany a antibiotika - antivitamíny...v těle se chovají jako vitamíny, jsou jim i podobně, zaujmou jejich místo ale samozřejmě jsou neúčinné...